А въпреки, че градоначалникът на Враца Калин Каменов стана кмет на годината заради иновации в образованието в общината, се оказва, че след 4 клас успехът по математика е слаб. От утре местната администрация, съвместно с РУО започват проверка на какво се дължи ниския резултат в училищата.
Министерството на образованието и науката постави Враца на челното място по отношение на предучилищна подготовка. Въпреки това се наблюдава спад в учебните резултати след 4 клас:
Петя Долапчиева – зам. кмет на Враца:
„Всички знаете от информация дадена от началника на регионално управление на образованието, че в начален курс област Враца е на четвърто място, но всички знаете, се след четвърти клас се случва нещо много тревожно, което изведнъж си сваля много ниско в класацията. Не можем да оставим нещата така, знаете, че всичко е в правомощията на регионално управление на образование, но ресор образование съвместно с кмета и кметски екип си поставихме амбициозната цел да подпомогнем работата на децата.
Работата по подобряването на резултатите започва веднага.
Петя Долапчиева – зам. кмет на Враца:
„Днес организираме среща в градска концертна зала с всички учители 1-4 клас. Търсим отговор на въпроса защо каква е причината, децата да не се справят по математика. Съвместно с началника на регионалното управление на образованието и експерт математика, днес ще търсим отговорите на въпросите защо децата имат такова отношение в математиката. Това което ние ще предложим, то е общинска програма, в която ще включим много състезания в които искаме да увлече ученици и родители. Бихме искали да мотивираме първо учителите, които по по интерактивен начин да накарат децата да се занимават с математика.“
За да се мисли за бъдещето, трябва да се подготвят кадри още отсега, каза кметът на Враца:
Калин Каменов – кмет на Враца:
„Няма как след 3 години да имаме национален образователен център ЦЕРН, който да подготвя най-добрите специалисти, ако отсега не сме подготвили кадри, които да имат елементарните базови умения по математика. Затова в този процес ще се опитаме да ангажираме и родителите, защото 100 процента от учителите споделят, че нямат достатъчна подкрепа от родителите."
Очаква се допълнителните занятията в да се провеждат в следобедните часове, когато учениците са по-свободни. В часовете ще бъдат канени общественици, математици и дори инфлуенсъри, което ще помогне на децата, да научават повече по атрактивен начин.