Заради липса на кадри - ще спре ли работата си Детското отделение във Враца?

  04 Август 2023, 19:56     

За да има структура по педиатрия, врачанската болница се нуждае от финансова помощ. Това заяви д-р Кети Ценова, директор на МБАЛ „Хр. Ботев“, на извънредна среща свикана от областният управител Надя Донкинска. Губернаторът на Врачанско свика спешно кметове на общини, директори на болнични заведения и здравни институции от Областта.

Д-р Кети Ценова – дир. на МБАЛ „Хр. Ботев“ – Враца

На 20-ти юли в деловодството на МБАЛ "Хр. Ботев" беше внесена докладна от д-р Георги Цветков, н-к на отделение по педиатрия, с която настоява за излизане в отпуск на целия персонал от 15 август до 30 август. В неколкократни разговори преди и след това беше подчертано, че хроничната преумора на персонала, необходимостта от много извънреден труд, невъзможността за ползване на отпуски, както и немотивиращото заплащане ще доведат до напускане на лекари. Лекари и сестри също така. Персоналът на отделение по педиатрия има натрупан... натрупани неизползвани отпуски в общ размер на 799 дена. Към момента. 

Д-р Ценова е разрешила ползването на отпуск, но въпреки това са последвали заявления за напускане.

Д-р Кети Ценова – дир. на МБАЛ „Хр. Ботев“ – Враца

В отделението по педиатрия наличният персонал е 7 бр. лекари, от които 4-ма на основен трудов договор - един от тях е специализант - двама на половинка длъжност, един на четвъртинка длъжност. За попълване на графиците на Детско отделение има граждански договори с 3-ма лекари, освен това се командироват и лекари от т.нар. сектор 'Неонатология' към отделение по Акушерство и гинекология. 

Заявления за напускане към момента са подали общо петима лекари - трима на основен трудов договор и двама на половин, както и 4 медицински сестри от Детското отделение. 

Д-р Кети Ценова – дир. на МБАЛ „Хр. Ботев“ – Враца

Медицинският стандарт по педиатрия и договора ни с Регионална здравна каса Враца изискват 4-ма специалисти на основен трудов договор. Това прави невъзможно съществуването на отделението по педиатрия и след изтичане на предизвестията на лекарите. 

За да се реши кадровият проблем изпълнителния директор е направил предложение да бъдат обединени отделенията по Педиатрия и по Неонатология, за да се реши кадровият проблем в Детското. 

Д-р Кети Ценова – дир. на МБАЛ „Хр. Ботев“ – Враца

От всички лекари получих отказ, като неонатолозите също заплашиха да напуснат. 

Факт е, че за да се задържат специалисти трябват атрактивни възнаграждения, каквито врачанската болница няма възможност да предложи, каза д-р Ценова. Д-р Бисер Тодоров, който е член на управителния съвет на Българския лекарски съюз във Враца, е със 30 годишен стаж като педиатър. Според него трябва да има корекция на работната заплата, която да отговаря на стандарта на образование.

Д-р Бисер Тодоров – лекар в Детско отделение на МБАЛ-Враца

Целият си трудов стаж съм прекарал в тази болница и с много неприятно усещане се наложи да подам молба - предизвестие - за напускане. Причината я нося - ще я предоставя на всички заинтересувани, това ми е трудовия договор, който е в сила от януари месец, когато бях все още на цяла длъжност: 1430 лева. За лекар, специалист по детски болести, с всички възможни квалификации за тия 30 години... 

Другият проблем е изплащането на натрупаните от лекарите отпуски. 

Д-р Бисер Тодоров – лекар в Детско отделение на МБАЛ-Враца

Аз лично, досега, до 14 август имам 51 дена Защото чухте общите измерения - 700 и няколкоси неизползвани отпуски - но сега ги чуйте и конкретните измерения на проблема. Аз имам 51 дена... 

Изявление от името на общините, които са акционери макар и с минимален дял в болницата, направи и кметът на Мездра.

Иван Аспарухов – кмет на община Мездра

Ние като акционери какво можеме да влияеме сега? От мое име ви казвам, че ще стоиме до край зад добруването на болницата във Враца, но за нея трябва да се изработи кризисен стратегически план. Със съдействието на основния акционер. Да си поеме ангажиментите основния акционер, нали, и да бъде отговорен спрямо дела си там. 

Директорът на РЗИ Враца също се включи в дискусията. Той представи списък с имена на действащи педиатри във Враца, които да се поканят, за да помогнат с работа в отделението, за да не затваря то.

Д-р Орлин Димитров – дир. на РЗИ – Враца

Това става въпрос за 15 дена, тук съм ви изредил 15 човека. 15 човека! По един ден да работят тия хора, вие решавате проблема! Вие решавате проблема! 

Емоционално бе и изказването на директора на Центъра за спешна помощ във Враца, педиатъра д-р Галина Лещарска. Според нея без Детско отделение няма да има къде да се транспортират децата в тежко състояние.

Д-р Галина Лещарска – дир. на ЦСМП – Враца

Какъв е този риск, на който излагате всички работещи в Спешната помощ, моля? Имате ли представа, имате ли визия как, по кой начин ще се транспортират спешно, критично болните деца от община Враца и Област Враца и до къде? Кой ще го поеме това дете? И от там къде ще отиде? И по кой начин? Може би в Института по детски болести в София чак? Срам и позор! Срам и позор за цялото здравеопазване детско в Област Враца. 

Към момента задълженията на врачанската болница възлизат на над 17 млн. лв. А задълженията към служители за неизползвани отпуски от минали години са за над 2 млн.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите