„Иманярството - Кражба и унищожение на Минало и Бъдеще“. Това бе темата, която дискутираха ученици в Регионалния исторически музей. Няколко опорни точки бяха представени под формата на „Карта на аргументи“. От всяко училище изложиха своите тези по казуса и последва дискусия за вредите от иманярските набези и загубата на музеите и държавата. От училище Козма Тричков подчертаха, че в България иманярството е по-скоро лесен начин на печалба, заради високата безработица и бедност.
Ева Йорданова – ученичка в СУ „Козма Тричков“:
....Пример за това е, че едва 1% от съкровищата в страната ни са изложени в музеи. Проблемът с иманярството трябва да бъде разрешен с помощта на органите на реда. Освен, че по този начин се краде историята, а, както знаем, без история няма и бъдеще, иманярството е пречка и за природата ни. Десетки са примерите за съсипани, разрушени и изчезнали исторически обекти. Факт е че все още се издирва съкровището на Иван Шишман на много места за жалост безуспешно.
От училище Христо Ботев пък бяха категорични, че иманярството е тъмната страна на археологията.
Любен Сандов – ученик в СУ „Христо Ботев“:
...Тъй като, докато археологията открива артефакти, които биват запазени за бъдещето, които биват давани тук, в музеите, които остават като спомен от нашето минало, то иманярите просто ги продават, в някои случаи ги унищожават. Като пример за това може да бъде даден и Хайнрих Шлиман, който, откривайки Троя, разрушава останките на още няколко, също толкова древни и важни за историографията слоя и други всъщност градове.
Темата за иманярството не е избрана случайно, каза уредникът на музея.
Тихомир Машов – РИМ - Враца:
За съжаление през последните месеци започват отново да се активизират а нашия регион страда най-много, т.к. е един от най-богатите, пък и като цяло как самите млади хора обръщат внимание на този проблем, не само като кражба от миналото, но и кражба от бъдещето?
Специален гост на събитието бе старши-инспектор Димитър Мишонов, началник на Районното полицейско управление в ж.к. „Дъбника“ във Враца. Той сподели пред учениците от първо лице как се действа при подобни нарушения.
ст. инсп. Димитър Мишонов – н-к РПУ „Дъбника“, МВР - Враца:
Когато получим сигнал за такъв проблем – разкопано някъде недвижим паметник на културата или придобиване на такова… такива ценности, които са все пак забранени от закона, ние веднага отреагираме. С окръжна прокуратура с докладва , образуваме си нашите документи от наша страна и вече сме в дело и досъдебно производство и каквото се случи в съда.
Врачанският регион е богат на движими и недвижими културни ценности от различни епохи. А това е предпоставка за развитието на подобен род престъпления, подчерта инспектор Мишонов.
ст. инсп. Димитър Мишонов – н-к РПУ „Дъбника“, МВР - Враца:
....Имало е случаи, документирани с дела и досъдебни производства поне над 30-40 на година. Което е доста. Към момента не са толкова, доста са по-малко. Като цяло, освен проблеми има и доста превенция. Извършваме необходими полицейски операции, обикаляме такива обекти, за които знаем, че, евентуално може да се случи нещо.
Обществото трябва да приеме като свой дълг опазването и обогатяването на културното наследство за бъдещите поколения, защото по този начин не само има развитие, но също така се съкращава дистанцията между поколенията.