Изложбен кът посветен на врачаните, участвали в българското опълчение, бе открит днес в залата за временни експозиции на Регионалния исторически музей. Повод за символичната изложба е 145 годишнината от Освобождението на Враца. Експозицията комбинира информационни табла, снимков материал и експонати от фонда на музея, свързани с военния бит и отличията на врачанските опълченци.
Нели Стоянова – уредник към РИМ Враца:
Участниците – врачани участници в българското опълчение – те всъщност не воюват за Враца за освобождението на Враца, но те воюват като част от предния отряд на генерал Гурко във възловите сражения, по времето на Руско-Турската война. Да споменем сражението при Стара Загора, отбраната на Шипченския проход, на връх Св. Никола, Орлово гнездо. След това боевете при Шипка-Шейново. Т.е. това са възлови сражения, които в голяма степен решават изхода на войната.
Сред изложените свидетелства от историческия период са ордени за храброст, оригинални фотографии и документи. Специално място в експозицията заема списък с имената на участниците в националноосвободителното движение от Врачанско.
Нели Стоянова – уредник към РИМ Враца:
На едно от информационните табла съм се опитала да възстановя – доколкото ми беше във възможностите и доколкото можах да намеря изворов материал – списък на участниците в българското опълчение от Враца и Врачанско. Някои от тях са възстановени по имена без да са упоменати селищата, от които са. Там където успях да намеря информация съм възстановила и всъщност от къде те произхождат.
Изложбения кът включва и табло с информация и фотографии на личности, изиграли възлова роля в опълчението и освобождението на Враца.
Нели Стоянова – уредник към РИМ Враца:
…. като например генерал Леонов и генерал Столетов, разбира се, който всички знаем – главнокомандващия на – командир на българското опълчение. И едно, мисля, много по-малко известно име – това е подполковник Ефим Ефимович Ринкевич, който е бил началник щаба на българските опълченци и от когото те са останали с превъзходни впечатления, като един много смел, а в същото време много човечен, много подкрепящ участието на българите във войната командир, който за съжаление, на връх Шипка е бил ранен и оттам-нататък прекратява участието си в бойните действия.
Желаещите да посетят експозицията ще имат възможност да я разгледат до края на месец декември.