Увеличава се заболеваемостта от остри респираторни заболявания във Врачанско. Това коментира председателят на Българския лекарски съюз във Враца д-р Ирена Мазнева.
Д-р Ирена Мазнева – председател на БЛС - Враца
Започнаха от края на декември и... до началото... до средата на тази седмица кабинетите бяха абсолютно пълни. В момента, с влизане на по-ниските температури, може би хората започнаха да стоят повече вкъщи - имат консервиращо значение ниските температури. В момента два дни в кабинетите и по коридорите е малко по-спокойно.
Увеличават се и случаите на ковид.
Д-р Ирена Мазнева – председател на БЛС - Враца
Ковидът в момента протича като едно банално вирусно заболяване, ние всички знаем как да се държим като лекари терапевтично с това заболяване и пациентите, в резултат на тригодишния проблем с ковида, пациентите имат много по-висока култура, здравна. И наблюдават се и могат да се следят, и могат да се явят при лекар наистина когато има нужда. Съответно, освен ковид, имаме и грипна инфекция, която обаче ние в кабинетите не винаги можем да установим каква е. Затова има бързи тестове, има медицински центрове, които правят тестове при желание на пациента, за грип А, грип Б, ковид.
Наблюдава се и комбинация от коронавирусна и грипна инфекция.
Д-р Ирена Мазнева – председател на БЛС - Враца
Не протича по тежко, но като общо, след намаляване имунната система на обществото, грипната епидемия тази година е с много висока температура най-често, силни болки в гърлото, отново имаме нарушение във вкуса и обонянието, което е характерно за всяка инфекция на горните дихателни пътища, сериозни, продължителни, мъчителни сухи кашлици, които тревожат освен пациента и околните му.
Симптомите намаляват за около 7 дни, а най-доброто превантивно средство е носенето на маска и избягването на големи струпвания от хора, подчерта д-р Мазнева.
Д-р Ирена Мазнева – председател на БЛС - Враца
Когато започнат грипоподобни симптоми - висока температура, главоболие, мускулни болки, тогава не започвайте със антибиотици. Антибиотика не действа на вируса. Не ви предпазва и не ви помага. Напротив - изтощава организма, защото започва да убива добрите микроорганизми, които ние ги имаме. Затова, според това как пациента сам преценява - или с помощта на лекар - започнете с противовирусно лечение, което може да бъде много течности и витамин Ц, плодове - сега има толкова много цитруси, от които можем да си правим ежедневно сокове. Изключително високият прием на течности спомага да се пребориме с инфекцията, с температурата и да изкараме токсини от организма.
Самолечение може да се проведе и с хомеопатични продукти за настинка и грип.
Д-р Ирена Мазнева – председател на БЛС - Враца
В повечето случаи те съдържат една съставка - парацетамол активно вещество с витамин Ц и вещество, което отпушва носа. Тъй като парацетамола или ибупрофена като активни съставки действат освен противоболково, противотемпературно, действат и противовъзпалително. И е изключително препоръчително да се използват такива неща в началото. Но ако за два-три дена не настъпи подобрение е добре да се отиде да се консултирате с лекар. Обръщам внимание, че повечето от прахчетата, които се предлагат в търговската мрежа, са със голямо количество захар.
Ако сте диабетик или имате проблеми със зъбите може да вземате активното вещество под формата на таблетка или друг продукт без захар.