В очакване на повече от 10 години - ще има ли общински приют за кучета във Враца?

  21 Февруари 2024, 16:55     

За изграждането на приют за кучета във Враца се заговори преди повече от 10 години.

Калин Каменов - кмет на Община Враца 
Много скоро предстои въвеждането в експлоатация на новия приют за кучета, за който имаше известно време, така, сериозен проблем с неговото захранване и този проблем вече е решен, така че... Капацитетът, който има в приюта, мисля че ще даде възможност тези безстопанствени кучета...... да бъдат прибирани периодично. И екипа, който ще бъде в този приют, да може да се грижи за тях. 

Това каза кметът на Враца още през 2021 година. И така след куп обещания, работещ приют за кучета няма. Преди три години оправданията на местната власт бяха, че все още няма ток и вода в помещенията. Въпреки това, всяка година от общинския бюджет се заделят средства за бездомните животни.

Цветан Стойчков - зам.-кмет на Община Враца
Имаме от миналата година сграда въведена в експлоатация, която е напълно оборудвана за отглеждане на животни, говориме за кучета. Но към момента не функционира, тъй като административната дейност по регистрации, по набиране на персонал е, така да го кажа, малко трудна. Трудно е, защото като регистрация за приют за бездомни кучета, когато е общинска собственост изискванията са доста големи. Говоря като персонал - персонал, който е образован персонал. Трябва да имаме съответните лекари, хирурзи... нали, това си се води едно тип болнично заведение все едно. И за това е по-трудното. 

Очаква се сградата все пак да се пусне в експлоатация до края на тази година. 

Цветан Стойчков - зам.-кмет на Община Враца
Към момента грижата за бездомните кучета на територията на община Враца, знаете, пак НПО се грижи за тях. И ние от общинския бюджет правиме изхранването и имаме сключен договор с фирма, която на територията, правиме кастрация на - улавяне и кастриране на бездомните животни.

Според Пламенка Калинкина, един от представителите на врачанските Неправителствени организации, приютът не е решение на проблема с бездомните животни. Тя обгрижва над 200 кучета чрез своята фондация и изнемогва в старанието си да ги лекува и храни.

Пламенка Калинкина - представител на НПО
Когато няма осиновителска програма едно място, това място просто се пълни. Този приют - какъвто и да е неговият капацитет - ще бъде напълнен точно за месец и половина. След което само ще продължи да харчи пари. Много пари.

Тя смята, че оптималното решение е сградата да се ползва за кастрационен център. 

Пламенка Калинкина - представител на НПО
В който граждани и хората от селата да могат да заведат своето куче да бъде кастрирано, за да няма нежелано поколение. Спирането на потока към улицата е единственото решение. Когато тази сграда бъде отворена и хората знаят точно къде се извършва безплатно кастрация, аз се надявам да се ограничи притока на нови животни към улицата. 

Единственото решение за намаляване на популацията на бездомните животни е мащабна кастрационна програма, категорична е Пламенка.

Пламенка Калинкина - представител на НПО
Аз съм предоставила такава на г-н Калин Каменов, кмета на Враца. Кастрационна програма финансирана обаче на национално ниво, не на местно, общинско ниво. Т.е. максимално голяма сума да се отдели за кастрация не само на домашни животни, но и на уличните. Тъй като потока към улицата не спира. Колкото и приюти да се построят, те ще бъдат напълнени и ще харчат огромни средства, огромни средства годишно, които са от нашите данъци. 

И както обещанията за отваряне на приюта се множат с години, така се множат и изхвърлените или изоставени домашни кучета в общината.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите