А в Монтана десетки историци, духовници и архивисти се срещнаха, за да си спомнят за живота на протойерей Йордан Попов. Той е църковен и обществен деец по време на Септемврийското въстание от 1923 г. Събитието бе организирано от Държавен архив - Монтана, а на него присъства и внука на отец Йордан Попов - проф. Николай Илиев.
В 10 табла са показани документи и снимки, които отразяват жизнения, служебния и обществения му път.
Ангелина Емилова, н-к на Държавен архив - Монтана:
Интересни са снимките, които са включени в изложба – за събития провеждани във гр. Фердинанд от молебени, за мен е интересна е снимката на която свещеникът показва как се жъне със коса, зад него е Княгиня Евдокия при посещението и в село Дългоделци.
За преживяното 1923 г. отец Йордан Попов публикува спомени през 1931 г. Много от личните му архиви се съхраняват от внуците му.
Проф. Николай Илиев, внук на прот. Йордан Попов:
В късните следобедни часове, когато ние уморени от игри се събирахме до дядо ми на миндера, за неговите задачки и загадки които бяха интересни и въпреки, че рядко някой можеше да отговори сам, винаги имаше награда и то вкусни от дядовата градина за всички. Уроци по природолюбие и по науколюбие. През притчи, през примери той ни казваше, че ако не обичаме природата няма как за очакваме да берем плодовете, колкото и да беше вярващ човек , той разбираше че без наука не може.
Протойерей Йордан Попов е задържан след събитията в Унгария през 1956 г. и изпратен в лагера в Белене. Там умира на 9 януари 1959 г.