„Умен чин” тества предприятие в Монтана. Още тази есен ще има класни стаи оборудвани с новия продукт. Разработването на чина започва след специално проучване за нуждите и проблемите на учениците. Работата отнема около година и включва още изготвяне на дизайн концепция, на първоначален проект и последващи модификации, тестване, изработване на прототип и последващо изпитване.
Красимира Петрова – управител на фирма:
Искахме да бъде на първо място удобен, ергономичен, след това да има възможност да се ползват прословутите електронни устройства, който нашето образование въвежда все повече и повече.. да има място за учебници …от друга страна да бъде лек , за да може, знаете в образованието все повече навлизат начините на преподаване, в които учениците не са подредени в две редици. Формата, която създадохме за чина позволява четворки, шесторки, пе-образно ге-образно, всякъкъв вид разположение и вече предизвикателството беше - как да е хем лек , хем здрав…
Ивайло Ролев:
В момента тестваме „умен чин”, натоварен с 50 кг статично и по 200 N отстрани, за да бъде безопасен - гарантираме качеството на механичната част.
Подготвени са три варианта на чина: за по-малки и за по-големи ученици, както и една маса за зареждане на таблети и телефони. Вече е изработен прототип на по-лекия вариант, който е предназначен за по-малките и е подходящ за различни модулни конфигурации