ЦИК глобява комисиите без видеонаблюдение: "Проведохме прозрачен вот"

  04 Ноември 2024, 19:55     

ЦИК реши да се напишат актове на председателите на секции, които не са излъчвали на живо броенето на бюлетините, и от които няма записи. Такива са 63 секционни комисии, сочат данните, предоставени от „Информационно обслужване”. В същото време от министерството на иновациите и електронното управление съобщиха, че миналата неделя се е провел най-прозрачния вот. Следват подробностите...

Според данните на "Информационно обслужване" в 63 секции не само че не са намерени записи от видеонаблюдението, ами и устройствата въобще не са били стартирани. Изборния кодекс предвижда санкцията, която варира от 20 до 200 лева за председателите на секционните комисии. Държава обаче е категорична, че си е свършила работата. 

Росен Карадимов, министър на иновациите:
"Всичките проблеми, които възникнаха в последните няколко дни, свързани с жалби, оспорвания, коментари, са свързани с видеонаблюдението. Това означава, че то като процес е покрило над 90% от секциите, е осигурило честността на вота, след като това е единствения аргумент."

Валентин Мундров, министър на електронното управление:
"Нека отбележа, че преди това се говореше, че в ЦИК се броят бюлетини, в РИК, в ИО – както всички виждате, броенето се случва в СИК. Поради тази причина видеонаблюдението е това, което дава на всички хора увереност в това как се извършва изборният процес. То бе надградено, резултатите от това са видими, вкл. картината от живото излъчване и записите са с по-високо качество."

 Излъчване е имало в 11400 секции. 20 терабайта е съхраняваната информация. Защо обаче в 63-те секции не са стартирани устройствата?

Валентин Мундров, министър на електронното управление:
"Какви са причините - можем само да гадаем на този етап. Нали не мислите, че можем да командироваме 11 хиляди служители на администрацията да ходят и да снимат броенето на бюлетини по секциите." 

От двете министерства отчетоха и напредък по темата за машинния вот, като за първи път от старта електронното гласуване са проверени над 3 хиляди устройства за гласуване. Бяха осигурени и хиляди експерти в помощ на ЦИК. 

Росен Карадимов, министър на иновациите :
"Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеното нещо в една държава, най-свещеният суверенитет в една държава, е поверен на две частни фирми – едната съхранява машините, а другата осигурява работата на машините. Не сме повдигали този въпрос по време на кампанията, защото щеше да обвини служебният кабинет, че се съмняваме в машините. Експертите на изпълнителната власт, в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощността на своеволията на две частни фирми.Не може министър на електронното управление да ми праща съобщение в два сутринта, защото без присъствието му нямаше да бъдат проверени и 1/10 от тези машини. Ако правим предложение, което да залегне в Изборния кодекс, то е държавата да си заеме мястото в този процес. Машините да се съхраняват в държавен склад; кодът да бъде собственост на държавата, а не лицензиран на нея; контролът, който се осъществява, да бъде осъществяван ефективно от държавата. Това не е въпрос на честност на изборния процес, а е въпрос на достойнство.“

Министър Карадимов каза още, че медийното показване на удостоверяването на машините е било пак по настояване на държавата, въпреки, че една от частните фирми е била категорично против. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите