Цената на кризата - синдикалисти се обединяват за по-високи доходи

  31 Октомври 2022, 19:01     

С обща декларация излизат от КНСБ и Конфедерацията на труда „Подкрепа“. На пресконференция във Враца днес бяха представени исканията на регионалните синдикалисти, свързани с доходите, енергетиката и трудовите права.

Илонка Петрова – обл. координатор КНСБ Враца:

Увеличение на заплатите до края на 2022-ра година с минимум процента на инфлация, който е 18,7% от септември 2022-ра, спрямо септември 2021-ва година. Да има компенсация за всички работещи най-малко с толкова процент, колкото е инфлацията. Друго – увеличение на минималната работна заплата от 1 януари 2023-та година от 710 на 850 лв. 

Освен приемането на Национален план за справедлив преход, от КНСБ настояват да се отмени и ангажимента за намаляване на въглеродните емисии в следващите 3 години, записан в Плана за възстановяване.

Илонка Петрова – обл. координатор КНСБ Враца:

...Създаване на Държавно предприятие „Конверсия на въглищните региони“. Също и осигуряване на инвестиции за „Мини Марица – изток“, за да може да се гарантира дейността на дружеството. 

Синдикатите искат и финансови пакети за компенсации на засегнатите работници, ако дейността на предприятията се реорганизира при преход към нисковъглеродна икономика.

Илонка Петрова – обл. координатор КНСБ Враца:

Приемане на дефиниция за енергийно уязвими потребители още през тази година, както и прилагане на мерки и въвеждане в действия на механизъм, за подпомагане на семействата уязвими. 

Представители на работническите организации от Област Враца споделиха проблемите в своите сектори. Непривлекателното заплащане отблъсква младите учители от системата на образованието.

Дарина Тодорова – обл. координатор СБУ – Враца:

Има професии, специалности, в които е все по-трудно да се намерят хора. Особено математици. Голяма част от колегите, които работят в Област Враца, преподаватели по математика, са в пенсионна възраст. Няма друг начин да задържим младите хора, ако за тях заплащането не е пропорционално на извършената работа и стреса в с-мата.

От крайно недостатъчно увеличение на трудовите възнаграждения се оплакват и работещите хидроинжинери. Недостигът на кадри в сектора също е осезателен.

Камелия Георгиева – синдикален председател „Напоителни с-ми“ ЕАД:

Липса на кадри, т.е. на млади инжинери, хидро и т.н. специалисти по имоти и наеми трудно се намират. В момента все още има работещи пенсионери, които няма как да кажеш да остават или да не остават, защото няма кой да дойде на тяхното място.

Работниците от врачанският музей също са притеснени, заради високите сметки за ток и консумативи.

Тихомир Машов – синдикален председател РИМ Враца:

Въпреки трудностите, все пак ние успяваме да посрещаме посетителите и те са доста, между другото. Но какво отговаряме насреща на тях, когато имаш една студена сграда, когато имаш недобре експонирани обекти и в същото време, последните години, говориме за развитие на културен туризъм, изобщо на някакъв вид туризъм?

Ако не бъдат чути, от организациите готвят и национално протестно авто-шествие. То ще се състои на 11 ноември в София. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите