Срещу домашното насилие: Национална кампания на МВР и УНИЦЕФ

  25 Ноември 2024, 19:51     

Започна националната кампания на МВР и Уницеф срещу домашното насилие. Кампанията стартира имено днес на 25 ноември, когато се отбелязва международният ден за елиминиране на насилието срещу жени и ще продължи до 10 декември, когато е денят на човешките права. Превантивната кампания е под надслов "Никога повече… насилие у дома". Целта е да се насочи общественото внимание, че насилието засяга хора от всякаква възраст и пол. А помощ може да се потърси както от органите на МВР, така и други институции. За изминалата година във Врачанско са регистрирани около 50 случая на домашно насилие.

Ръст на случаите на домашно насилие се забелязва във Врачанско, заяви регионалният координатор инсп. Даниел Георгиев. За т.г. подадените сигнали за насилие в област Враца са близо 1 200, а извършените престъпления са 50.

инсп. Даниел Георгиев - Регионален координатор за домашното насилие в ОДМВР Враца:
Под една или друга форма обществото разпознава насилието и не се страхува да сигнализира.
Най-голям брой от регистрираните по престъпления са за нанесени телесни повреди в условия на домашно насилие, а след това са нарушените заповеди за защита.

А жертвите на домашно насилие могат да потърсят за помощ както органите на МВР, така и други институции.

инсп. Даниел Георгиев - Регионален координатор за домашното насилие в ОДМВР Враца:  
Лица станали жертви на домашно насилие имат право да ползват безплатна правна помощ, също така едно такова лице може да потърси здравна помощ в най-близкото медицинско здравно заведение, което е удобно за него. Всяко едно мед. заведение е длъжно да осигури мед. преглед за установяване на състоянието на лицата пострадали от домашно насилие към момента.

С нарастването на случаите на домашно насилие изграждането на кризисен център във Враца ще бъде от решаващо значение, категоричен бе директорът на Регионалната дирекция за социално подпомагане.

Мария Търнавска - дир. на РДСП, Враца:
Кризисните центрове, които са профилирани строго и единствено за лица и деца пострадали от домашно насилие, деца жертви на трафик и  тези кризисни центрове осигуряват една много адекватна защита на пострадалите. За съжаление в област Враца няма кризисен център, но това не възпрепятстват социалните да окажат своевременна закрила на тези лица.

При случаи на домашно насилие във Врачанско се прибягва до настаняване на пострадалите в центровете за обществена подкрепа във Враца и Мездра както и дневните центрове.

Мария Търнавска - дир. на РДСП, Враца:
Ако кметът на дадена община прецени, че в даден кризисен момент за определено лице се налага такава спешна мярка и няма къде да бъде настанено лицето, може да получи такава временна подкрепа дори в център за настаняване от семеен тип.

Търнавска напомни, че институциите реагират дори на анонимни сигнали за насилие, ако става въпрос за деца. А по отношение на извършителите от прокуратурата започват незабавна щателна проверка.

Борислава Бориславова - прокурор в Районна прокуратура, Враца:
Това което Районен прокуратура Враца може да предприеме са абсолютно всички действия във връзка с образуване на ДП, привличане на едно лице като обвиняем при достатъчно данни за това и налагане на съответни мерки за неотклонение било забрана за доближаване на пострадалия по реда на НПК.

Най-често се подават сигнали за насилие на спешния тел.112. От полицията напомниха и за други горещи телефонни линии: за пострадали от насилие 0800 18 676 и за деца в риск - 116 111.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите