И днешното заседание в парламента не мина без скандали. Този път ябълката раздора бе подготвяното споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна. Срещу подготвяното споразумение се обявиха от няколко парламентарни групи – ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и Възраждане. Според социалистите то е в ущърб на националните интереси и сигурността на българските граждани. А според ГЕРБ-СДС – подобно споразумение ще попречи на преговорите им за съставяне на правителство и въпроса трябва да бъде решен от редовен кабинет.
С писмо до НС, премиерът Димитър Главчев поиска нарочен мандат на служебния кабинет за подписване на споразумение за сътрудничество между България и Украйна. Срещу това обаче се обявиха от няколко парламентарни групи. Според социалистите то е в ущърб на националните интереси и сигурността на българските граждани.
Борислав Гуцанов, БСП - ОЛ
"Целият свят се стреми да има мир. А някой си позволява да пуска подобно искане и дори да не се обсъжда в НС. Моля министър-председателят, дори и служебен, да се съобразява. Не може да подписва договор за 10-годишно сътрудничество. 1000 дни минаха от началото на военния конфликт в Украйна, още в началото ние от БСП-ОЛ имаме ясна позиция – този конфликт трябва да бъде прекратен чрез мирни преговори, включително от трибуната на Народното събрание. Евроатлантическото мнозинство не ни чува вече две години. Това мнозинство одобри окончателното споразумение за предоставяне на техника, въоръжение и боеприпаси. Служебното правителство не трябва да подписва това споразумение. Премиерът Главчев да не подписва споразумението при срещата му с украинския президент Зеленски на 19 декември. По думите му подписването на подобно споразумение въвлича страната ни в конфликта."
Костадин Костадинов пък обвини БСП в лицемерие, т.к. води преговори с ГЕРБ-СДС и в същото време възразява срещу документа.
Костадин Костадинов, "Възраждане"
"България да не подписва споразумението. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата ни, застрашава нейната безопасност. Всеки, който го подпише подлежи на съдебна отговорност за държавна измяна. Когато направят правителство с ГЕРБ ще премахнат ли това споразумение?"
А според ГЕРБ-СДС – подобно споразумение ще попречи на преговорите им за съставяне на правителство и въпроса трябва да бъде решен от редовен кабинет.
Даниел Митов – ГЕРБ-СДС
Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато с другите държави-членки на НАТО и ЕС разговаряха и преговаряха параметрите на подобен тип споразумения и ги подписваха. В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено разгорещена динамика, а това е проблем. Призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. Подобен тип споразумения са в правомощията на МС, но след като е призовал парламента да се намеси в случая и да му дава мандат, то ето, ние му казваме какво да направи – да го изтегли, да изчака и оттам-насетне вече нещата ще се решават от редовен кабинет. И особено имайки предвид, разбира се, променящата се динамика и след изборите в САЩ трябва в крайна сметка подобен тип споразумения се уговарят и координират в по-широк съюзнически формат.
Очаква се Споразумението да се подпише на 19 декември по време на Европейския съвет в Брюксел, където централна тема ще бъде ситуацията в Украйна, където ще присъства и украинският президент Володимир Зеленски.