След Тристранния съвет: По-високата минималната заплата под въпрос

  11 Октомври 2024, 19:04     

Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие по темата за увеличаването на минималната работна заплата от 1 януари 2025. Така внесеното предложение от министъра на труда и социалната политика, минималният размер на трудовото възнаграждение да достигне 1077, вместо сегашните 933, остава под въпрос.

Една от основните причините за неодобрението на увеличение на минималната работна заплата е, че подобно действие крие социални и икономически рискове.

Мария Минчева - зам.-предс. на Българска стопанска камара:
"Никоя в момента не знае институция колко точно са лицата заети - наети на минимална работна заплата, защото има много голямо разминаване между официалните данни, които събират различните институции. Според нас политика по доходите не може да се провежда чрез формули, защото в България минималната работна заплата въздейства върху средния осигурителен доход, който пък въздейства върху пенсиите и въобще липсва такъв анализ на свързаните с повишаването на доходите. Което за нас е пречка да се оцени обективно какво точно правим"     

От КНСБ са на друго мнение. Според тях няма законови и икономически пречки да нарасне минималната работна заплата.

Пламен Димитров - предс. на КНСБ:
"Твърдението, че чуждестранни инвеститори напускат, защото не могат да плащат на хората минимална заплата, която тя расте едва ли не намаляват, тоест губят работа не се подкрепят от числата. Коефициентът на заетост на нискоквалифицираните работници в България расте през последните 2 год. и в момента е 50,2% от всички нискоквалифицирани работници, които всъщност са наети на минимална работна заплата, такава каквато е установена законово. 
"С това ние смятаме, че доказване, че както законови, така и икономически пречки и причини да не расте минималната работна заплата няма, обратното. Тя дава икономически принос ръста на потреблението и оттам ръста на брутния продукт."  

Финансовото министерство е разработило цялостен пакет от мерки, като водещи са тези за икономическо развитие и социален просперитет, подчерта Людмила Петкова.

Людмила Петкова - служебен министър на финансите:
" Бюджетът не е приходи и разходи, той трябва да осигурява икономическото развитие на страната. Мерките ще бъдат обсъдени следващата седмица на експертно ниво, за да чуем становището на партньорите. След това ще бъдат обсъдени със сдружението на общините"

Минималната работна заплата за 2025 г. се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за 12-месечен период, който включва последните шест месеца от предходната година и първите шест за текущата година. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите