Купеният и корпоративен вот са сред най-тежките "заболявания" на политическия процес. Това заяви президентът Румен Радев след срещата с министрите, ангажирани с подготовката и провеждането на изборите. Държавният глава изрази надежда, че в борбата с купуването на гласове няма да бъде сведена само до дилърите, а ще се стигне до тези които раздават парите.
В борбата с купуването на гласове трябва да се стигне до най-високите етажи. Това очаква обществото от отговорните институции, защото купеният вот срива авторитеа на демокрацията. В това бе категоричен президентът Румен Радев, след срещата на Дондуков 2 с представители на отговорните институции по провеждането на изборите.
Румен Радев – президент на България:
Появиха се характерни имена и прякори, злощастно известни от недалечното минало. Нито един сигнал за купен и контролиран вот не трябва да остава без отговор. Очакваме борбата с купен и контролиран вот да не се свежда само до дилърите на гласове, да се обърне внимание и по-нагоре - до тези, които раздават парите.
А от прокуратурата се очакват безкомпромисни действия.
Румен Радев – президент на България:
Самият факт, че гражданското общество вече се надига, започва да събира, обобщава и представя информация на институциите, означава, че гражданската търпимост по отношение на честността в изборния процес явно достига до някакъв предел. Нищо не отблъсква повече гражданите от урните и политиката, както доказателствата особено ако се извършват пред тях, за купен и за контролиран вот, и както когато виждат, че представителите на този вот се докопат до българския парламент и започнат да се разпореждат с тяхната съдба. Очаквам и убедителни действия не само за доверено изграждане на изпълнимия код на машините… но действия за изграждане на доверие в българските граждани към изборния процес.
До този момент сигналите за купен вот са 89.
Атанас Илков – служебен министър на вътрешните работи:
Досъдебните са 42 образувани към 9:00 ч. в днешния ден, като към този период на предходните избори те са били 40. Предупредителните протоколи са 336, спрямо 262 за предходния избор. И специализираните полицейски операции са 128 към днешна дата, сравнени със 121 полицейски операции към онзи период на предходните избори.
Създадено е и национално междуведомствено звено между МВР, ДАНС и прокуратурата, което ще ръководи дейността срещу всички изборни нарушения.
Борислав Сарафов – и.ф. на гл. прокурор:
Всички сигнали, които се касаят изборни нарушения се отработват съгласно указанията, които съм издал като главен прокурор в 48 часов срок.
А до 30 септември трябва да бъдат унищожени всички неизползвани ролки от предходните избори. Това е разпоредила ЦИК на областните и общински управи.
Камелия Нейкова – председател на ЦИК:
Към настоящия момент в ЦИК е постъпила информация от по-голямата част от областите – даже почти всички, с изключение на две – и от голяма част от общините, от печатницата на БНБ също, че са унищожени неизползваните ролки специализирана хартия, които са били изработени за предходни избори. предстоящите избори – частични и нови избори на 20 октомври и избори за народни представители на 27 октомври няма да се използва хартия, която е била произведена и използвана в предходни избори. Те ще бъдат със съвсем други, допълнителни защити, които до момента не са били утвърждавани и не са били прилагани.
А на 11 октомври ще приключи удостоверяването и с довереното изграждане на машините.