След случая "Бачи Цено" в Малорад: Как преминаха изборите в община Борован и село Лиляче?

  24 Юни 2024, 15:04     

Росен Петков от "ИТН" е новият кмет на врачанското село Лиляче. В оспорваната битка той получи 257 гласа от останалите двама кандидати Красимир Петров от ВМРО-БНД и Цветомил Иванов от ГЕРБ. Малко над 42% бе избирателната активност. Припомняме, че новите избори за кмет се стигна след като на местния вот от есента имаше нарушения при броя на недействителните бюлетини, а във видеонаблюдението при отчитането на вота се видя и намеса на външни хора. Тогава Росен Петков бе издигнат от партията на ГЕРБ. А в община Борован, където се проведоха нови избори за общински съветници най-много гласове получиха "Възраждане". В местния парламент те получават по 7 мандата, ДПС - 4 и по един за БСП и Български гласъ. Избирателната активност бе малко над 62%. До новия избор за общински съветници се стигна, след скандалното видео от преброяването на бюлетините в което председателят на пета сик в Младорад и един от членовете дописваха преференции. Изборният ден във Врачанско премина спокойно и без сигнали. Разказваме още с оператора Божидар Тончев.

 

Така се стигна до касирането на местния вот от 29 октомври за общински съветници в община Борован, след като на видеонаблюдението при преброяването на вота председателят на пета секция в Малорад и един от членовете започнаха да дописват преференции за някои от кандидатите, на които се чуха имената. Сега тази комисия е с нови хора, с изключение на един – Ивалина. Тя обаче не е обвинена в манипулацията на вота от предните избори.

Ивалина Петрова – член на 5 СИК в село Малорад
Смятам, че ще бъде честен вота, защото няма да има манипулации сега, както предните пъти.

Още в началото на изборния ден в борованското село Малорад избиратели чакаха, за да упражнят правото си на глас. Повечето хора вярват, че този път вотът няма да бъде опорочен.

Евгени Маринчев – жител на с. Малорад
Не знам кво ще стане, я ли да ти обяснявам. – А гледахте ли видеото ли предния път? - Не
Иван Иванов – жител на с. Малорад
Да шъ го фръгаме тама вътре и ще бъде честен избора, нема да бъдат като миналите.

Светослав Георгиева – наблюдател в с. Малорад
Триковете много добре знаят как да ги правят, ще направим всичко възможно да няма проблем. Доста различни лица има поставени в секциите, така, че се надявам да спре този процес порочен който продължава от десетки години. Самите граждани не наблюдават процеса избират и след това не упражняват никакъв контрол, особено в Северозападна България е сложно.

Вотът от 29 октомври във врачанското село Лиляче също беше касиран. В 100-та избирателна секция възникна спор за броя на недействителните бюлетини, бяха установени грешки в секционните протоколи, а на видеонаблюдението при отчитането на вота се намесиха и външни хора. Сега членовете на избирателните комисии са почти същите, но с разменени функции. Избирателите обаче недоволстват.

Галина Иванова – жител на с. Лиляче
В комисията са членове които са присъствали на предните избори, които поради вина на комисията с касирани изборите. А тези хора ето като г-жа секретар, като отсрещната секция председател едни и същи лица се допускат в изборния ден като членове. И аз от това съм много възмутена и не смятам, че ще бъде нещо по-различно от миналия път.

Ваня Константинова – член на 100 СИК в с. Лиляче
Това сме хора които сме от много години и си разбираме от работата, затова изразяват недоволство отвън, не за друго, че не слагат тях, а слагат нас.

 От ОИК Враца увериха, че ако тези хора нямат повдигнато обвинение за изборните нарушения имат право да участват отново в комисиите.