След бурята във Враца - кой ще поеме щетите?

  19 Януари 2023, 16:56     

Поривът на вятъра от над 130 км. в час нанесоха сериозни щети в целия град. Вчера част от покрива на филиала на Великотърновския университет освен поражения  по контактната мрежа на градския транспорт, панда и върху автомобилите на работещите хора в съседните обекти. 

Росен Костадинов, потърпевш:
Равносметката е 7 лични автомобила и един служебен.

Така вятърът се оказва най-малкия проблем за Росен и колегите му защото заради липса на автокаско обезщетението за нанесени щети остава под въпрос. 

Росен Костадинов, потърпевш:
Тук екипите, които бяха на място, на граждаска защита, пожарната. Попитахме дали могат да издадат протокол за тази щета. Те казаха, че не издават. Застрахователите обаче искат протокол за щета. 

Обръщат се и към общината, но и от там им отказват съдействие. 

Росен Костадинов, потърпевш 
"Казват, че не издават подобни протоколи. Звъняхме и на 112, защото нашия застраховател настоява. От там ни казаха, че не издават протоколи при такива бедствия". 

От община във Враца казват, че в такива ситуации се кандидатства пред междуведомствената комисия по бедствията. 

Калин Каменов, кмет на Враца:
Затова се правят застраховки на автомобилите. За да може в такива ситуации те да бъдат предпазени. В тази ситуация се описват щетите и се кандидатства пред междуведомствената комисия по бедствия и аварии и се надяваме държавата да ни подкрепи за да успеем да възстановим щетите именно в такива случаи, в които липсва застраховка. 

Росен Костадинов, потърпевш:
В крайна сметка всички ще бъде за наша сметка. Това не е първия път в който този покрив пада. Първият път обаче щетите бяха по- малки. 

Сега ситуацията обаче е различна. 

Росен Костадинов, потърпевш:
Между 500 и 2000 лева на автомобил. 

Според застрахователи най-лесния вариант е автомобила да има автокаско, но и ако няма също има варианти. Един от тях е да се търси отговорност от собственика на сградата. 

Искрен Дилов, застраховател:
Ако се установи собственика, най-добрия вариант пък за него да има застраховка отговорност към 3-ти лица. Ако и той няма такава  застраховка, остава варианта да се съди самия собственик. Тъй като негова е отговорността, тези всички конструкции да бъдат укрепени така, че да запазят не само имуществото, но и здравето на хората.

За целта от бранша съветват в подобни случаи хората да не действат сами, а да наемат адвокат.