След близо 4 часов дебат парламентът отхвърли предложението за инициирането на Национален референдум за запазване на българския лев. Според мнозинството в Народното събрание, така зададено предложението за национално допитване противоречи на международните договори и е в разрез с въведения в България валутен борд. Още в сряда предложението бе отхвърлено от правната комисия, а критики отнесе председателят й Стойо Стоев.
Петър Петров, депутат от "Възраждане"
"Това доклад ли е г-н председател, не Ви ли е срам да го подпишете? Не Ви ли е срам да предложите едно изречение като мотиви на проекто - решение на народното събрание? И Вие сте ми председател на правната комисия! Добре, че ще има ротация. Ще се радвам, че ще има друг предесдател и щом твърдите, че въпросът е незаконосъобразен, сезирайте конституционния съд, но няма да го направите, нито тия от ГЕРБ, нито тия от ПП, ще го направим ние от "Възраждане".
Въпросът на референдума на "Възраждане", който се превърна в една от ябълките на раздора беше: Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?".
Бранимир Халачев, депутат от ГЕРБ
"Така зададения въпрос, който е формулиран не е конституционно своеобразен защото той противоречи на определени закони в България".
Цвета Рангелова, депутат от "Възраждане"
"Много Ви моля, да подходите сериозно по въпроса, да не казвате на 600 хиляди българи, вие сте прости, ние ще решаваме вместо вас".
От ПП - ДБ пък поискаха от "Възраждане" да се извинят на хората, които са се подписали, защото били подведени.
Даниел Лорер, депутат от ПП - ДБ
"Подведени затова, че това е референдум за българският лев, българския лев не съществува като единична монетарна единица защото сме във валутен борд и нашата фискална политика вече не е независима. Този борд гарантира нашата независимост и да лъжем хората така е подигравка с тяхната интелигентност".
В крайна сметка със 68 гласа за и 98 против, депутатите отхвърлиха референдума.
Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане".
" Те не гласуваха предложението на комисията, а гласуваха предложението на "Възраждане", а няма такова предложение. И трябваше да се гласува против за да може да бъде отхвърлен референдума. Напрактика допуснаха абсолютно недопустима грешка".
Oт "Възраждане" се заканиха да атакуват решението в конституционния съд. Ako направят вероятността да се проведе референдума заедно с местните избори е много малка, защото Висшите магистрати нямат срок в който да се произнесат.