Шести поредни предсрочни избори: Ще гласуват ли хората за 50-то НС?

  29 Март 2024, 19:19     

През лятото се очаква да се проведат шестите предсрочни парламентарни избори за последните години. Последното НС, което изкара целия си мандат бе 44-вото, избрано през март 2017 г. През април 2021 г. бе избрано 45-тото НС, което се оказа най-краткото в историята на България, то проведе едва 9 заседания в рамките на един месец, с председател Ива Митева. През лятото на 2021 г. България избра 46-ия парламент, който също не успя да състави правителство и два месеца по-късно бе разпуснато от президента. Така страната ни отиде на трети предсрочни парламентарни избори само за една година. 47-мия парламент бе избран през ноември 2021 г., заедно с президентските избори. За председател на НС бе избран Никола Минчев, а парламентът продължи до пролетта на 2022 г. През есента на 2022 г. българите отново отидоха до урните за да избере 48-мото НС. Вежди Рашидов бе избран за председател, но и този парламент бе разпуснат предсрочно. И през април на 2023 г. бе избрано 49-то НС, което продължи по-малко от година. Сега България е поставена пред шестите поредни предсрочни парламентарни избори.

Монка Тончовска
Ще отидете ли до урните? - Не, защото се подиграват с народа.
Таня Иванова
Като гражданин - да, но с яд.
Теменуга Николова
Досега сме гласували всеки, но сега - не.
Цветослав Николов
Ми защото няма за кой. Посочете ми един.
Нина Стойкова
Омръзна ми, до гуша ми дойде от тези политически игрички за пред гражданите.

Народът е разочарован и отегчен от добре познатите лица в политиката. Хората искат да видят нови лица в парламента, с хъс и загриженост за обикновените българи.

Георги Михайлов
Хора с визия с акъл, без да изпълняват чужди поръчки, да мислят за народа, а не да мисли за Украйна, малко го интересува икономиката на държавите важното е да върви войната там и... Докато тия в парламента и тия партии са на власт, нема оправия.
Таня Иванова
До къде са същите фигури на политическата сцена - няма оправия. Поредните избори със същите лица и същата политика ще бъде, това е. Други няма - не се позволява на други хора да се изявят.
Монка Тончовска
Като гледам лицата които посочват за евентуални следващи премиери на България, смятам, че все същата история се разиграва, защото лицата са едни и същи. Аз категорично казваме - не. Ясно ми е за преразпределението на гласовете и т.н., те точно това очакват от нас, защото народът е разочарова няма да отиде да гласува, което на ново им дава възможност да проиграят и тези избори и да си останат същите лица в политиката.
Георги Михайлов
Негодник до негодник, какво очакваш от тях. Гавра с народа, ма народът си го заслужава, какво сега бистри политиките по пейките и си мълчим.

А дали парламентарните избори трябва да се проведат заедно с европейските, хората бяха на различни мнения.

Милчо Ангелов
Трябва заради спестяването на средства, къде казват, че 100 млн. лева са едни избори, трябва да се спестят тия пари, обаче ще стане някакъв гаф после и не сме сигурни, че ще се получи това къде трябва.
Таня Иванова
Да, защото е спестяване на средства.
Монка Тончовска
Категорично не, защото те се различават, а и много от хората ще бъдат подведени по този начин, при гласуването. Ами болшинството от хората не четат и като им посочат "тук или там", за тях е без значение, те правят това което им е казано, а незнанието не оправдава никого.
Таня Иванова
Ако хипотетично изборите струват 100 млн. лв. на държавата, а това ще са шестите, всички тези пари ако бяха разпределени в държавата..? - Нямаше да има толкова бедни хора, щеше да има усмихнати и задоволени.
Георги Михайлов
Ми ако сложите към тия пари ития за купуване на гласове?
Таня Иванова
Държавните пари се харчат, а за пенсионер и деца няма, няма за нищо, а за избори има.
Нина Стойкова
Изходът е следния, хората да се вдигнат, да затворят масово всичко, да не ходят на избори, за едни и същи престъпници да бъдат във властта и да взимат огромна сума пари.

Дали парламентарните избори за 50-тото НС ще се проведат заедно с европейските на 9 юни, все още не е ясно. Статистиката сочи, че в страните където гласуването е задължително, избирателната активност е ниска. Такава бе и в България на миналите парламентарни избори, до урните излязоха под 50%. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите