"Пътят на пациента с рак на белия дроб": Мултидисциплинарна среща събра утвърдени медици във Враца

  24 юни

Комплексният онкологичен център (КОЦ) – Враца проведе първата от поредица мултидисциплинарни срещи, посветени на най-честите онкологични заболявания, като рака на белия дроб. Това е едно от най-смъртоносното заболяване в световен мащаб. Форумът, който събра утвърдени специалисти в страната бе фокусиран върху подобряване координацията между медиците, ускоряване на процеса по диагностика и лечение и не на последно място прилагането на съвременни персонализирани подходи в онкологията.


Утвърдени медици в областите на медицинската онкология, гръдната хирургуя, пулмологията, патологията и общата медицина взеха участие в първата мултидисциплинарна среща във Враца, по инициатива на КОЦ в града. Мисията на форума бе подобряване координацията между специалистите, по-бързо диагностициране и лечение, както и съвременни персонални подходи в онкологията. При пациентите с рак на белия дроб, ключова роля има общопрактикуващият лекар, който следва да идентифицира рисковите пациенти и да ги насочи към скринингови изследвания, като нискодозова компютърна томография, акцентира началникът на отделението по "Медицинска онкология" в КОЦ, Враца д-р Цветелина Конджова.

д-р Цветелина Конджова – н-к Отделение "Медицинска онкология" в КОЦ, Враца
Колкото по-рано се постави диагнозата и се направят необходимите молекулярни изследвания, толкова по-бързо може да се стартира ефективна терапия. Ранното откриване и точната диагностика спасяват животи.

Доц. Иван Терзиев представи стъпка по стъпка диагностичния процес – от биопсията, през хистологичната и имунохистохимична оценка, до определянето на биомаркерите, чрез генетичен анализ. Той подчерта, че без качествена туморна проба и точна молекулярна характеристика, съвременната терапия е невъзможна.

доц. Иван Терзиев - патолог в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", София
Пациентите в България имат достъп до най-съвременните методи, но е необходимо синхронизирано усилие от целия медицински екип, за да бъде пътят им през системата бърз и ефективен.

Гръдният хирург д-р Анатоли Семков постави акцент върху ролята на хирургията в диагностиката и радикалното лечение. Той припомни, че образната диагностика не може да замести хистологичната верификация, а при ранно диагностицирани пациенти оперативното отстраняване на тумора остава най-добрият шанс за излекуване.

д-р Анатоли Семков - гръден хирург в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
Белодробният карцином е водеща причина за смъртност, но не е присъда. Навременната хирургична намеса, когато е възможна, дава реален шанс за оздравяване.

С дългогодишен опит в онкологията, д-р Красимир Койнов проследи еволюцията на лекарственото лечение на рака на белия дроб – от химиотерапията до таргетните терапии и имунотерапиите. Според него България разполага с най-модерните медикаменти, които са напълно безплатни за здравноосигурените пациенти.

д-р Красимир Койнов - н-к отделение "Медицинска онкология" в МБАЛ "Сердика", София
Днес говорим за пациенти, които живеят над 10 години с рак на белия дроб. Това е възможно благодарение на персонализираната медицина.

Мултидисциплинарният подход, приложен в срещата, демонстрира нуждата от тясно сътрудничество между всички специалисти, ангажирани в диагностиката и лечението – от общопрактикуващите лекари и пулмолозите, през патолозите и хирурзите, до онколозите. Грижата за пациентите от целия Северозападен регион се поема от КОЦ – Враца и продължава с инициативи за повишаване информираността, скрининга и качеството на онкологичната помощ, като следващата среща ще бъде посветена на диагностиката и лечението на рак на млечната жлеза. Форумът утвърди, че мултидисциплинарният подход е ключът към персонализираната медицина. А специалистите напомнят, че навременната диагноза и съвременните терапии променят съдби, дават шанс, надежда и възможност за живот отвъд диагнозата.


Коментари
OK
OK