Рецептурник с история. Така може да бъде описан сборникът „Трапеза и традиции – храни и напитки от Северозападна България“. Той бе представен на отчетното събрание на библиотекарите от областта във врачанската библиотека. Автор е Калина Тодорова, която разказа в резюме по-любопитните факти от кухнята на изданието.
Калина Тодорова – автор на сборника:
Радвам се, че и тази година ние успяхме да направим една изключително интересна книга с вас, със вашето участие като съавтори. Дори с рекордно участие, защото вътре има 37 теми.
Изданието провокира интереса не само на любителя историк, но и на професионалистите и практиците.
Калина Тодорова – автор на сборника:
Започваме историко-географски, защото книгата започва с храните по нашите земи, според френските пътеписци 15-18 век, на Нели Стоянова от музея. И Димитър Бучински, колегите от Архива, които ни въвеждат, така, в едни храни, които преди време са били основни. И интересът - не само в Северозапада, а и в България - и интересът днес към тях се възвръща.
Сборникът представя стотици рецепти и вариации на традиционни за Северозапада храни.
Калина Тодорова – автор на сборника:
Основната храна е лютиката. Най-много – от сиренявата, през бобена, всякакви постни, по всякакъв и на всякакъв празник. / И хляба, разбира се. Обредния хляб е нещо, което ние се опитваме да запазим, като традиция. В доколкото можем. Има няколко рецепти за квас. Нещо, което е квасния хляб.
Пълнените чушки с боб, тараторът, видовете баници и още много други типични за региона ястия намират място в сборника. Представени са и домашното производство на вино, ракия и традицията на билковия чай.
Калина Тодорова – автор на сборника:
Въобще трапезата на Северозапада, ние сме успели, така, без да искаме, да я обхванеме наистина. И тя да бъде такава, каквато е описана от не само френските пътешественици, а и от нашите предци, в обредния фолклор.
Изданието може да бъде намерено в електронен формат на сайта „Карта на времето“.