Съвременни центрове за знание - библиотеките от Врачанско отчетоха дейността си

  28 Февруари 2024, 19:45     

Свършеното през изминалата 2023-та година отчетоха обществените библиотеки в област Враца. Общо 116 са културните институции от такъв тип в региона, чиято мисия е достъп до информация и насърчаване на грамотността. Те са оборудвани с над 390 компютърни конфигурации, 229 от които предоставят безплатен достъп до интернет за потребителите си. Работата на библиотечните специалисти е насочена най-вече към инициативи, свързани със стимулиране на творческото мислене, креативността и интереса към търсене на нови знания, както и към дигиталното обучение.

Отчетът на дейността през изминалата година събра представители на обществените библиотека в областта. 

Силвия Павлова – директор на РБ „Хр. Ботев“:
Изключителен труд, изключително добри резултати. И аз много се радвам - особено и успехите, които имате в работата по проекти - нещо, което сме си говорили, че е изключително важно.

Основните акценти в работата на културните институции  са обогатяването на фондовете им, инициативите, свързани с развитие на дигиталните умения на деца и възрастни, както и опазването на традициите и обичаите на местната общност. 

Петя Маринова – експерт към РБ „Хр. Ботев“:
На територията на Област Враца през 2023 година са работили 116 библиотеки, 104 читалищни в 10 общини, 7 училищни във Враца и Козлодуй и две ВУЗ-овски библиотеки и две специални библиотеки, разбира се и Регионална библиотека Враца. 

Към момента няма отпуснато щатно място само за новооткритото читалище в Мездренското село Ослен Криводол. Библиотеката там е организирана и обслужвана от доброволци с фонд от над 6200 тома.

Петя Маринова – експерт към РБ „Хр. Ботев“:
Библиотечния фонд в библиотеките от областта за 2023 година наброява 1 548 100 библиотечни документа. Потребителите са 21 354 - тук имаме ръст с над хиляда повече в сравнение с 22-ра година. Близо 20 хил. повече посещения има в библиотеките. Културните инициативи отново са имат увеличение в броя - 3834. Библиотеките разполагат с 397 компютри, 229 от които са за потребители. 

Общо 103 са проектите, по които са кандидатствали библиотеките от Областта, като 87 от тях са одобрени и финансирани. По време на презентацията представиха и сборникът "По дрехите посрещат - Облеклото в Северозападна България през 20 век".

Калина Тодорова – отдел „Краезнание“ на РБ „Хр. Ботев“:
В тази книга ние имаме влашка сватба, имаме банатска сватба, имаме градската врачанска сватба. Интересът е голям към такъв тип изследвания, особено към градския живот, към влашката... към власите също. Така че приносът ни е и в това отношение. 

Изданието е в ограничен тираж и събира 27 статии, посветени на традиционната градска мода и народни носии от Северозапада през миналия век.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите