Пълен провал се оказаха електронните рецепти само за пет дни, категорични са от БЛС. Допълнително време, в което лекарят не е лекар, а машинописка, въвеждане в системата за опаковка, излиза таблетка, посочва се милилитра, а изписва суспензии и безкрайно много полета за попълване с неясни инструкции и съдържание. Това са само малка част от описаните причини в становищата на лекарското съсловие, за неработещите електронни рецепти.
д-р Ирена Мазнева - предс. на БЛС, Враца
Има замяна на лекарства по използваните досега рецепти и т.к. новите рецепти са направени така, че да не се заменят лекарствените средства, масово от аптеките връщат пациенти, защото няма този антибиотик. Това вече са нелоялни практики от складовете и фирмите, които предлагат на аптеки определени медикаменти с голяма отстъпка в голямо количество, аптеката се пълни с някакъв медикамент който обаче сега не може да бъде изписан с електронната рецепта. И те се запълват с лекарства които трябва да бракуват и изхвърлят, а нямат готовността да купят тези медикаменти, които ние изписваме, което означава, че медикаментите до този момент които ние сме изписвали като лекари са били заменяни по аптеките.
Резултатът от електронните рецепти е дискриминация на над 2/3 от лекарите в България. Огромен брой върнати пациенти от аптеките, заради липса на медикаменти, неоткриване на рецептата в софтуера, несъвпадение на кодовете на лекарствата и др. За по-малко от 4 дни са анулирани 5 000 рецепти, от издадени над 60 000. Изпратени са становища до омбудсмана от работещите в спешната помощ, от председателите на бордовете по специалности към БЛС позиции н алекари и пациенти. На свой ред Диана Ковачева е сезирала за проблема и здравния министър Хинков.
д-р Ирена Мазнева - предс. на БЛС, Враца
Ние от БЛС не сме съгласни да се разрешава фармацевтите да заменят с това което имат, защото аз поемам ангажимент към лечението на един пациент със своя подпис и печат.
Медиците призова отговорните институции за спешни мерки, в противен случай са в готовност за протестни действия.