Консултации с част от формациите в 51-вият парламент започнаха и от втората политическа сила - ПП-ДБ. Основни теми на срещите бяха „санитарният кордон“ около Делян Пеевски и антикорупционното законодателство. Днес демократичната коалиция разговаряха първо с МЕЧ, а след това с ИТН и АПС. Очаква се утре консултации да се проведат и с представители на БСП-Обединена левица. Любина Ганчева обобщава.
От демократичното обединение ще се срещнат с всички, които са подкрепили първоначално декларацията им, каза Кирил Петков.
Кирил Петков – съпредседател на ПП-ДБ:
Тука въпроса е: политики и защитаване на демокрацията, преди имена, постове и позиции.
Лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев обясни, че подкрепят мерките на ПП-ДБ свързани с Висшия съдебен съвет и избора на нов главен прокурор, както и със законодателните изменения. Но изрази скептицизъм относно евентуални преговори с ГЕРБ.
Радостин Василев – председател на ПП МЕЧ:
Така че ако вие водите разговори с тях по антикорупционно законодателство и, не дай си Боже, ако достигнете до някакво разбирателство с тях, ние няма да откажем да подкрепяме антикорупционното законодателство, но няма да имаме доверие, че то ще бъде реализирано. Считаме, че с хора, участващи в корупция в България много трудно могат да се правят антикорупционни реформи. Всякаква коалиция, която се направи с ГЕРБ и ДПС, ние ще я приемаме като прокорупционна и ще изпраднем в ситуация да бъдем опозиция.
На срещата с „Има такъв народ“ Тошко Йорданов призова да се помисли по проблема с избора на председател на парламента и да се избере предложеният от него вариант временно начело да застане най-възрастният. Той припомни и грешката с реформираната Конституция.
Тошко Йорданов – председател на ПГ на ИТН:
Домовата книга трябва да се смени. Т.е. да има опции, но ние така или иначе ще сезираме КС, тъй като - знаете нашето мнение - че въобще поправката в тая част на Конституцията със служебните кабинети всъщност нанася повече вреда… Като цяло политически групи, които са по-силни в парламента да имат възможността да си нагласят служебен кабинет, според нас не е правилно.
Хората на Доган също подкрепиха приоритетното законодателство на ПП-ДБ и „санитарния кордон“ около Пеевски.
Джевдет Чакъров – зам.-председател на АПС:
Видяхме декларацията, вече е изразена позиция от нас - след като веднага се запознахме - че бихме подкрепили една такава декларация и с оглед на това, че както и след изборите каза и почетният ни председател д-р Ахмед Доган, ние виждаме, че се разширява базата, на която се оформя една такава позиция и обществено мнение.
Очаква се утре консултации да се проведат и с представителите на БСП-Обединена левица.