Провал претърпя първият опит за избор на председател на парламента. На първи тур бяха издигнати номинациите на петима кандидати. От ГЕРБ-СДС предложиха Рая Назарян, от ПП-ДБ номинираха Андрей Цеков. Кандидатът на "Възраждане“ бе адвокат Петър Петров, от "БСП - Обединена левица" номинираха експерта по конституционно право Наталия Киселова, а „Има такъв народ“ се спряха на доцент Николета Кузманова. След като нито едно от предложенията не бе прието, на балотаж отидоха кандидатите с най-много положителни гласове. Това бяха Рая Назарян с 68 гласа „за“ и Андрей Цеков с 67. И двамата обаче не събраха достатъчна подкрепа при повторното гласуване. А парламентарното заседание ще продължи в сряда, 13-ти ноември от 11:00 ч.
Първи номинацията си за председател на 51 парламент предложиха от „Възраждане“. Цончо Ганев анонсира формацията си така:
Цончо Ганев – народен представител от „Възраждане“:
Като най-голямата парламентарно представена партия в българския парламент „Възраждане“ има собствена кандидатура и това е адвокат Петър Петров. 5-ти парламент, един от водещите юристи….. Доказан професионалист, човек е участвал активно в абсолютно всички правилници, които са били приемани в петте последни парламента.
Както предварително заявиха от ГЕРБ-СДС издигнаха кандидатурата на Рая Назарян.
Теменужка Петков – зам.-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС:
Рая Назарян е избрана за народен представител в 48-ото, 49-тото, 50-тото и 51-вото НС от 24 МИР-София. В 50-тото НС г-жа Назарян е избрана за председател на българския парламент. Г-жа Назарян притежава високи професионални и нравствени качества. Работата й в 48, 49 и 50 НС по безспорен начин доказа нейната висока юридическа експертиза.
"Има такъв народ" предложиха доцент Николета Кузманова.
Тошко Йорданов – председател на ПГ на ИТН:
…. доктор по „Право“, доцент по „Наказателно право“, университетски преподавател от 25 години. Първоначално в Академията на МВР, от 2000-та до момента, т.е. 24 години до момента е преподавател в СУ. В СУ е и доцент по „Наказателно право“…
Николай Денков заяви в аванс, че от ПП-ДБ ще подкрепят само кандидат, който ще се ангажира да изпълни исканията им за антикорупционно законодателство и „санитарен кордон“ около Пеевски.
Николай Денков – председател на ПГ на ПП-ДБ:
Тъй като първата политическа сила всъщност не даде такива уверения, затова ще предложим и ние номинация за председател на НС в лицето на Андрей Иванов Цеков… В периода декември 2021-август 2022 година заема поста зам.-министър на финансите, а в периода юни 2023-та – април 2024-та година е министър на Регионалното развитие и благоустройството. Народен представител в 48,49 и 50-тото НС.
"БСП-Обединена Левица" издигнаха кандидатурата на доцент Наталия Киселова, която за първи път влиза като депутат в Народното събрание.
Борислав Гуцанов – председател на ПГ на БСП-ОЛ:
Повече от всякога се нуждаем от връщане на нормалността, от спазване на законите и зачитане на Конституцията на Република България. В тази връзка парламентарната група на БСП-Обединена левица считаме, че един от най-подходящите кандидати за председател на НС е доцент Наталия Киселова. Наталия Киселова е възпитаник на Юридическия факултет на СУ, доктор по „Право“ от 2008 г. и доцент по „Конституционно право“ от 2018 г. Един от конституционалистите в България, които защитаваха Конституцията през 2020 г., когато се внесе проект за нейната подмяна.
Въпреки впечатляващите биографии и професионални квалификации на петте кандидатури, на първи тур депутатите не успяха да се обединят около определена номинация. На балотаж отидоха двете предложения с най-много положителни гласове - Андрей Цеков – с 67 и Рая Назарян – с 68 „за“. Те обаче също не събраха достатъчно подкрепа и така от „Има такъв народ“ предложиха краен вариант.
Тошко Йорданов – председател на ПГ на ИТН:
…. Временно за председател да бъде избран най-възрастният, до момента в който се сформира мнозинство. Което, съответно, ще си избере председател, а този, който временно ще избереме за председател – най-възрастния – да продължи да води, ще си подаде оставката. Това ще ни позволи от една страна да си конституираме групите, парламента, комисиите и да се водят нормални разговори между парламентарните групи, каквито до момента не са водени, за евентуално мнозинство.
В сряда парламентът отново ще се събере, за да продължи работата си.