Българската академия на науките отличи ръководителят на литературен клуб „Ботевци“ към СУ „Хр. Ботев“ във Враца - Диана Николчева. Признанието е от Вторият национален младежки конкурс за есе.
Диана Николчева – учител в СУ „Хр. Ботев“ – Враца
Конкурсът се организира от института по л-ра към БАН. Има за цел да поощри, да насърчи и да намери бъдещите л-рни критици на България, още в ученическа възраст, като ги насочи към по-богата подготовка, вглеждане в текстовете, които четат една такава свежа критика, която биха могли да дадат като гледна точка.
Заради цялостното участие в двете издания на конкурса, учениците от литературния клуб са отличени и с плакет от литературния институт към БАН.
Диана Николчева – учител в СУ „Хр. Ботев“ – Враца
Действително и четирите разработки получиха едни много високи оценки. И, като цяло, представянето ни е за втора година, е впечатляващо.
В тазгодишната надпревара с литературно критически разработки участваха четирима възпитаници на врачанското училище.
Карина Спиридонова – ученичка в СУ „Хр. Ботев“
Аз участвам с есе на тема „Азбуката на любовта“. И, както предполагате от заглавието, темата е главно за любовта. И в есето представих като архив от различни л-рни произведения, най-вече от световната класика и от историята, може и от културата, главно за… главно за любовта. За любовта между хората. Дали ще е романтична, дали ще е между роднини или между приятели. И като например добавих една моя любима книга – „Джейн Еър“ на Шарлот Бронте, както и говорих и за… споменах и за Ерих Фром – психоаналитика и неговото мнение относно любовта.
Една по-различна концепция за любовта представя в есето си дванадесетокласничката Вайа Митова-Мингас.
Вайа Митова-Мингас – ученичка в СУ „Хр. Ботев“
Участвах с есе на тема „Любовта“. Като в моето есе наблегнах повече на любовта, разгледах я извън нейните граници, извън това, което хората по целия свят мислят за нея, като нещо нормално, като нещо вече което сме свикнали. И се опитах, така, да я извадя от нейните граници, да я представя като нещо, което не е свързано с човешкото. Защото, според мен, свържем ли любовта с човека, ние я принизяваме по някакъв начин, не я … не доказваме, че тя е чувство, което е над нас. Че е толкова чиста.
Елена Ценова участва за първи път в конкурса. Избира като формат литературно-интерпретативно съчинение.
Елена Ценова – ученичка в СУ „Хр. Ботев“
Основата, фундамента в тематиката на конкурса беше любовта, но подтемата на моето литературно-интерпретативно съчинение беше „Споменът – скръб и утеха“. И, всъщност, реално споменът разгледан във рамките на степента на скръб в Дебеляновата творба – „Аз искам да те помня все така“.
А в календара на клуб „Ботевци“ през тази година предстоят много литературни изяви в олимпиади и състезания.