Отчет на постигнатото във вътрешната и външната политика на правителството през последните 9 месеца направиха от Министерски съвет. С десетминутен видеоматериал в началото на срещата от институцията се похвалиха с успехите си. Изтъкнато бе посещението на президента Зеленски в България и върнатата визита на Денков в Украйна. Подкрепата за Израел с евакуацията на българските граждани в началото на военните действия след атаката на Хамас. И постигнатото по пътя към Еврозоната и Шенген.
Около 56% процента изпълнение на управленската програма отчете премиерът в оставка Николай Денков при обобщаването на работата на кабинета за последните 9 месеца.
Николай Денков – министър-председател в оставка:
За този период от 9 месеца имаме 30 км построени окончателно и пуснати в движение магистрални пътища и през следващите 9 месеца очакваме още между 60 и 90 км да бъдат пуснати. Т.е. общо за 18 месеца, благодарение на усилията на министъра да отпуши тези процеси, да имаме около 100 км магистрални пътища пуснати в движение. Министерството на икономиката и индустрията върна десетки предплатени милиона лева по инхаус поръчки на ДКК за нереализирани проекти, които бяха заседнали в без да могат да бъдат използвани. Няколко министерства координираха усилията си, за да можем да въведем електронните извинителни бележки за учениците, електронните рецепти за пациентите, електронните глоби за пътни нарушения.
Министър-председателят отчете, че правителството има още работа за вършене. И даде пример с очакването на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, както и с проекта за изграждане на Национална детска болница. Мария Габриел също направи равносметка на приоритетите, по които е работила, сред които подкрепата за Украйна и отпадането на въздушните и морските граници за Шенген.
Мария Габриел – министър на външните работи в оставка:
Напредъка в борбата с трафика на хора и превенцията и защитата от домашното насилие. Специално за борбата с трафика на хора, все по-отчетлив е положителния принос на България. По темата относно борбата с домашното насилие, смятам, че излъчихме много силен сигнал като правителство, че за нас тази тема е важна, защото тя е важна за нас като общество.
Приоритетите на финансовото министерство за следващия период изтъкна Асен Василев.
Асен Василев – министър на финансите:
Първият стратегически приоритет е България да влезе през 2025 г. в Еврозоната. А това ще подобри институционалната рамка на страната, ще намали разходите на бизнеса и на хората и ще позволи да се вдигне значително потока инвестиции. Вторият стратегически приоритет е да продължим политиката, която стъпва върху 2 стълба. Първо е да растат доходите изпреварващо на инфлацията – 2 до 3 пъти по-бързо, а другият стълб е да се подпомага бизнеса в същото време да направи необходимите инвестиции, за да може тези доходи да бъдат защитени през подобряване на продуктивността на труда. Всичко това да се случи в 3% дефицит прави уравнението малко по-сложно.
Най - важен приоритет за МВР си остава борбата с нелегалната миграция.
Калин Стоянов – министър на вътрешните работи:
В резултат на всички мерки, които ние предприехме, а именно засилване на контрола по границата с 30% повече служители, засилване на комуникацията с турската страна, засилване на оперативната работа по линия противодействие на организирани престъпни групи, занимаващи се с трафик на хора, ние постигнахме изключително сериозни резултати. И от месец септември 23-та година отбелязваме трайна тенденция за намаляване на миграционния натиск към България. Другата приоритетна линия на работа, това е справяне с пътния травматизъм. Тук е много важно да отбележим, че мерките, които набелязахме и които в момента изпълняваме, те ще дадат своя резултат не от днес за утре, а ще го дадат след няколко месеца.
От изнесеното по работата на министрите не стана ясно дали премиера и вицепремиера имат някакви забележки към тях. Имало само забавяне по някои от задачите им.