От Враца до Крайова: Два спасителни полета в един ден за румънско семейство

  05 Юни 2024, 19:47     

Първият полет бе осъществен по обяд. Румънският медицински хеликоптер кацна на поляната в двора на врачанската болница. В по-тежко състояние е била 78-годишната жена.

д-р Ростислав Стефанов - н-к реанимация в МБАЛ Враца
Ами когато я приехме, я приехме в съзнание жената, но след това се наложиха, няколко оперативни интервенции, махнат е далака. Беше и на апаратна вентилация, а и в случая за да се реализира спокойно транспорта е много по удачния вариант да бъде стабилна пациентката и обдишвана от апарата. Не мога да кажа че е извън опасност но е в доста по-стабилно състояние.

д-р Кети Ценова - дир. на МБАЛ "Хр. Ботев", Враца
Мъжът е в задоволително здравословно състояние, а жената е на апаратна вентилация, но е стабилна и може да пътува. Всъщност това чакаха от румънска страна да кажат нашите специалисти, че могат да пътуват.

Още в първите часове след катастрофата румънският посланик е в непрекъсната връзка с ръководството на МБАЛ Враца. 

д-р Кети Ценова - дир. на МБАЛ "Хр. Ботев", Враца
Ежедневно получаваха информация за състояние на пациентите от  д-р Стефанов шеф на реанимация и д-р Чолашки - н-к на хирургията, явно много се грижат за гражданите си.

Вторият спасителен полет от Враца до Крайова бе осъществена в следобедните часове. В медицинския хеликоптер пътуват трима парамедици и един пилот. Те споделиха пред нашата камера, че в Румъния имат 8 въздушни линейки от около 20 години, използват ги непрекъснато.

д-р Александро Калоян - парамедик в Румъния
един от тях е с тролер, това е способ, който може да вдигне хората, които имат травми, от планини, докато не ги превозим до местните болници, на безопасно място. 

Спасителните полети се осъществяват и през нощта.

д-р Александро Калоян - парамедик в Румъния
но през нощта можем да ги осъществява само от летища. Не можем да летим навсякъде, на пътя или нещо такова, това го можем само през деня. 

Полетите за месец са около 100.

д-р Александро Калоян - парамедик в Румъния
Защото имаме 8 хеликоптера и всеки един от тях на ден има 5-6 мисии. 

Наличието на медицински хеликоптери е от изключително значение за една страна, т.к. се пристига само за няколко минути, каза още парамедикът. Внучката на пострадалото семейство също беше във Враца. 

Ана Георгица - внучка на пострадалите
Искам да благодаря на всички доктори, сестри, на всички които са помогнали, защото те ги запазиха живи, грижиха се много добре за тях тук във Враца и също така на посолството на Румъния.

За последните 10 години в двора на болницата е имал един единствен спасителен полет, а за последните два месеца три.

д-р Кети Ценова - дир. на МБАЛ "Хр. Ботев", Враца
Което показва необходимостта на хеликоптерна площадка. МБАЛ Враца беше изключена м.г. при проектирането на хеликоптерните площадки.Но във връзка с този транспорт днешния направихме заседание на съвета на директорите и решихме, че ще поискаме от МЗ капиталови за построяване на такава площадка.

Поляната на която се приземяват хеликоптерите е била предвидена за построяване на параклис, но очевидно по-голямата нужда е изграждането на хеликоптерна площадка. Вече има и двама медици от многопрофилната болница обучени за въздушен транспорт.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите