Опасност от срутване на къщи в с. Гложене - улици се превръщат в реки заради пропаднал път

  21 Декември 2022, 20:11     

Опасност от срутване на къщи, а улиците често се превръщат в реки. Затова алармират притеснени жители на козлодуйското село Гложене. А причината - пропаднали участъци от пътя, в следствие на аварийни ремонти на ВиК. В началото на октомври обаче, проблемът се задълбочава. Водата от кладенеца на семейство Борисови станала мътна. След силен шум на срутване, видели, че кладенецът е наполовина пълен с пръст. 

Христина Борисова:
Тогава започнаха неволите. Защото се притесняваме за имота ни. Това е нашия живот, нашия труд, със съпруга ми, с четири ръце сме направили всичко това. Портичката не може да се отвори, оградата ни е клюмнала. И жиците от стълба до къщата са опънати, макар че трябва да са леко свободни. Проблемът е много страшен.

След последната авария на ВиК, се получило поредното пропадане на пътя. А къщите от двете страни на пътното платно започнали да се напукват и да се отделят от тротоара. Димитрина също е потърпевша и силно притеснена за имота си.
 
Димитрина Главчовска:
Къщата ми се спука отзад, чак вътре. Терасата се спука пред стъпалото, стъклата на остъклението се спукаха, но целия ми двор пропада. Вижте самата ограда как дойде от там как пропада. Значи къщата ще падне.

Възникналата авария по водопровода в този участък е била трудна за установяване от екипите на ВиК. 

Петко Петков - кмет на с. Гложене:
Тая къща миналата година взе да се напуква, хората взеха мерки да я укрепват с колони. Тая година започна и слягането на пътя и след дълги опити се откри аварията.

А след пропадането на пътя, при силни дъждове улиците се превръщат в реки. Проблемът е още от 2017 г., казва кметът на село Гложене.

Петко Петков - кмет на с. Гложене:
Това е последното, четвъртото от октомври месец. Сезирал съм всички институции, писал съм до всички редовни правителства и положението си е едно и също.

Пътят е затворен в този участък, т.к. има притеснения, че тази част от пътното платно може да има голяма празнота и да пропаднат автомобили. Смели шофьори обаче премахват загражденията, за да преминат.

 Петко Петков - кмет на с. Гложене:
/- Ако стане инцидент кой ще бъде виновен?/
/Ами кмета!/

А шофьорите вече са свикнали, че в Гложене има няколко образували се реки на пътя и някои преминават с висока скорост.

 

Севдалин Ангелов:
Трудно се минава, ама нема начин, надяваме се да се оправи некой път.
Мария Йончева:
Така като гледам нивото все повече се вдига.
Йордан Йорданов - представител на ВиК:
Начи тука трябваше да си дойдат от ОПУ и да се оправи тва нещо. Ние сме от ВиК-то по принцип.
- А не трябв али ВиК-то да заравни както е било?
Не да изравни, значи ние сме си изнесли, водопровода ни минаваше тука отляво, водопровода вече сме го качили отгоре целия е изнесен в зеленето ей там от оная тръба дето стърчи, до горе до следващото кръстовище. Всичко сме си преместили, това остана, тук отдолу върви една канализация стара селска канализация, която трябваше да се види какво й е състоянието, ОПУ имаше срещи, те обещаха, че ще дойдат ще си подменат, тук всичко ще си оправят, да се отведе тая вода на някъде.
Христо Ангелов:
Ми докато не се случи нещо лошо, мерки сигурно няма да се вземат. Има институции да си вършат работата.

През лятото се проведе среща в Гложене именно за този дългогодишен проблем. На нея присъстваха от областна управа, представители на ВиК, на АПИ, на РДНСК и други. След извършената проверка бяха набелязани мерките за разрешаване на проблема. Четири месеца по-късно резултат няма. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите