Новите зони във Враца и по-високи данъци и такси за смет в града вече са факт. Първата зона в града ще обхваща от пешеходната зона от Суми до пл. Ботев, към червения площад, Крайречен булевард към Мито Орозов до Благоев и Суми. Зоната ще бъде разширена още от централния площад към Могиланската мога до училище Хр. Ботев. Към втора зона отиват кварталите Сениче и Дъбника, Хранителното-вкусовата зона в трета, както и кварталите Бистрец и Кулата. Решението бе взето на днешната общинска сесия, като и двете теми предизвикаха дълги дебати в зала с различни мнения и предложения от съветниците.
Красимир Богданов, общински съветник от ВМРО
Съобразно повишаването на местните данъци и такси, свързано със зоните, това ще доведе до двойно повишаване на някои местни данъци и такси в съответни зони на града. Някои граждани в някои квартали не само ще понесат тежестта на увеличаването на такса "Смет", но ще понесат и тежестта на увеличаването на данък сгради, а съобразно това, че преминават в по-горна зона, тяхната такса ще бъде и по-висока от тази, която е предвидена... така че предлагам да не се приема зонирането сега, а да бъде оставено за следващ етап.Калин Каменов, кмет на Община Враца
Аз съм съгласен с Вас че може би сега не му е времето, но може би и следващия месец няма да е времето и март може би няма да е времето, нито пък юни ще е времето. Винаги, когато се взимат трудни и тежки решения не му е времето. Ние не променяме само такси и цени, а идеята е да променим качеството. Да подобрим качеството. А качеството без да се заплати няма как да стане. В конкретния случай за районирането, то касае не целия град, а само 28% от града като промяна в зоните на райониране.
Красимир Богданов сподели опасение, че така се поставят в неравностойно положение едни граждани спрямо други.
Красимир Богданов, ВМРО
Тези, които преминават в по-горна зона ще бъдат ощетени спрямо тези, които запазват досегашното положение както е било до този момент от колко години назад във времето... 40% за преминаване от втора в първа зона за данъчната оценка, но като прибавиме и увеличението на такса "Смет" в следваща точка - 66% е увеличението на такса Смет, което предлага Община Враца. Всеки един наш съгражданин може да си направи сметка какво ще бъде съответното увеличение. Едни хора във Враца ще бъдат ощетени и ще се наложи двойно да бъдат обложени - не двойно като стойност, а два пъти - веднъж заради увеличение на такса смет и втори път заради преминаването в по-горна зона спрямо останали граждани, за които ще важи увеличението само на такса "Смет".
За облекчен вариант при вдигането на таксите настоя общинският съветник от ПП-ДБ Кирил Кунгалов.
Кирил Кунгалов - общински съветник от ПП-ДБ
Защо през последния мандат тази такса не се вдигаше поетапно, а сега трябва да се вдигне толкова рязко и с толкова промили? Не смятате ли, че това, реално погледнато, ще породи негодувание измежду гражданите? И защо, в крайна сметка не предложиме някакво по-поетапно увеличение на въпросната такса, така че да може да се възприеме нормално от населението? И третият ми въпрос, който е породен от дискусии в комисиите е какво правиме със събирането на въпросната такса, защото, доколкото разбрах, в селата достигаме около 30-40% събираемост на въпросната такса. Смятате ли, че като повишим в момента въпросната такса, нали, това ще накара гражданите да отидат да си я плащат? И защо, реално погледнато, сметоизвозването на селата трябва да бъде за сметка на гражданите на град Враца, които, доколкото разбирам, част от парите, които те плащат, отиват за сметоизвозване в селата?
Хората на село искат промяна в режима на сметосъбиране и сметоизвозване, а това става с промяна в начина на плащане, отговори Каменов.
Калин Каменов, кмет на община Враца
По същия начин е и в града. Хората искат не само да се почисти контейнера, ами да има и нов контейнер, да бъде подземен, да бъде чист. Да има повече пространство, да има нови съдове за разделно събиране, да има хора, които да почистват около контейнерите. Такива, които периодично да работят с недобросъвестните граждани, които смятат, че могат да изхвърлят всичко около контейнера, защото така е най-лесно. Това става с хора и с техника. Няма как да стане по друг начин.Красимир Богданов, ВМРО
Смятам, че предвиденото увеличение - поне що се касае до физически лица - на такса "Битови отпадъци" е драстично. 66%, от 3 на 5 промила за град Враца и 133% за селата от 3 на 7 промила. Смятам, че това е доста драстично увеличение. Моето предложение е следното - предвидените 5 промила да бъдат разпределени в четиригодишния мандат, като за 2024-та година такса "Битови отпадъци" за жилищни имоти на физически и юридически лица и еднолични търговци върху данъчната оценка на недвижимите имоти да бъде 3,5 промила за град Враца и за селата на община Враца.
Предложението на Богданов бе гласувано, но не бе прието.
Калин Каменов, кмет на община Враца
За да може да се планира работата на БКС и на всички, които работят за почистването и благоустрояването на нашия град, трябва да се направи годишна план-сметка. Тя не може да се прави през месец, затова приемаме обща база, за цялата година. Не можем да си правим промени през месец-два или три, спрямо цената на горивото или пък минималната работна заплата. Така не може да се планира.
Това е оптималният минимум, който е направен като предложение за увеличение, подчерта Каменов.