Започваме емисията със случая Сияна, който разтърси страната в последните дни. Днес фаталният участък между селата Телиш - Радомирци временно бе затворен, заради извършването на следствен експеримент. Разследващи и експерти ще назначат експертизи, подобни на случая в Искърското дефиле, край Своге, където загинаха 20 души, след като автобус излетя от пътя. На този фон, започват серия от протести в памет на 12-годишната Сияна, с искания за справедливи присъди за убийците на пътя и нормални европейски пътища в страната. Мирослава Георгиева следи темата.
Временно затвориха днес отсечката на пътя Телиш - Радомирци, където загина 12-годишната Сияна. А причината нов оглед на катастрофата, този път от националното следствие и експерти.
Иво Иванов, н-к отдел "Криминален" в Националното следствие:
Беше извършен допълнителен оглед на местоприозществоетп ис ледсвтен експеримент с ремаркето участвало в ПТП. Изследвали сме всички обстоятелства касаещи моторното превозно средвто и пътната настилка на конкретния участък. Ще се назначат автотехническа експертиза, експертиза на асфалтовото покритие.
А експертизите ще бъдат аналогични на случая в Искърското дефиле, край Своге, където загинаха 20 души, след като автобус излетя от пътя.
проф. д.т.н. Станимир Карапетков - предс. на Съюза на автотехническите експерти:
Извършихме много обстоен оглед на геометрията на пътя, която е особена. Вие знаете, че има много произшествия тука, въпросът е защо възникват тези произшествия. Повечето са свързани с товарни автомобили и полуремаркета подобни на въпросното ремарке, с влекач и ние трябва да отговорим защо и как, поради какви физични процеси и състояние на настилката и геометрия на пътя възникват трия произшествия.
На по-късен етап ще бъде взета и ядка от пътната настилка.
проф. д.т.н. Станимир Карапетков - предс. на Съюза на автотехническите експерти:
В българския закон ние нямаме точно определение какъв трябва да е коефициентът на сцепление като параметър, но се придържаме на европейските норми. Знаем кога един асфалт е едро и дребно зърнест при суха и мокра настилка какви параметри трябва да е този коефициент на сцепление. Ще изчакаме съдебно-медицинската експертиза и структурата на асфалта от ядките които ще вземем и след това с всички свидетески показания. Знаете, че реалното излседване прикючва с зиводите на автотехничексат ескпертиза.
На фаталния участък само за 24-часа АПИ смени три пъти пътните знаци ограничаващи скоростта на движение в района. Вчера от 90 км/ч ги смениха на 60 км/ч, но часове по-късно поставиха нови с допустима скорост 70 км/ч. А днес решиха да върнат тези с разрешена скорост до 60 км/ч.
проф. д.т.н. Станимир Карапетков - предс. на Съюза на автотехническите експерти:
Мисля, че само пътните знаци не биха подобрили безопасността на този участък. Това очевидно е фатално тук и задачата на експертизата е не само да се завърши разследването за даденото ПТП, а да се подобрят нещата, надявам се после АПИ да прочете експертизата и да се поправят.
Националното следствие влезе и в плевенското пътно управление, започват разглеждане на всички сигнали до АПИ за лошото състояние на участъка.
Иво Иванов, н-к отдел "Криминален" в Националното следствие:
И в настоящия момент се извършва изземване на документи от ОПУ, разпитани са свидетели но на този етап, не можем да направим анализа, защото днес сме започнали разследването.
Започнаха и серия от протести, в памет на Сияна, с искания за справедливи присъди за убийците на пътя и нормални европейски пътища в страната. Първият е тази вечер пред съда в Плевен.
Борислав Цветанов - организатор на протеста в Плевен:
Това е ежедневие което не трябва да продължава, не историят е можем да я променим, но може да ограничим това да не се случва повече, както на този път, така и на всички други. Безконтролното строителство на пътища доведе до хиляди загубени животи. Автомагистралата където пътят трябва да е най-хубав, там е пълна трагедия, особено пътят от София към Плевен първите няколко км не може да стоиш в автомобила си, ти правиш ей тала, подскачащ, все едно си на разярен бик се качил. Това е ненормалщина. А и съдът е виновен защото няма справедливи присъди.
И призова.
Борислав Цветанов - организатор на протеста в Плевен:
Обръщам се към целия български народ, не стойте вкъщи, не гледайте само тв и не чакайте, че някой ще ни помогне. Ние сме хора и трябва да има гражданско общество и на всяка нередност трябва да покажем недоволството си, чрез протести, искане на оставки и блакади на пътища, защото друг вариант няма.
Вторият протест ще се състои на 7 април, в подленик от 08.30 ч. пред съдебната палата в София, а от 09.00 ч. пред парламента. Голям протест е предвиден и за 12 април в село Телиш от 09.00 ч., като недоволството ще премине под автошествие и блокада на фаталния участък, където загина Сияна.