За осми път Чипровци събира гости и етнографи от цялата страна, за да покаже най-голямото си богатство – чипровския килим. Празникът започна на централния площад с концерт на детски и читалищни групи от общината. Най-добрите местни майстори на килими демонстрираха уменията си пред стотици любопитни туристи.
Юлка Игнатова
„Този килим е направен за чеиз,ето тука оня го дотъкаваме. Един от ритуалите при доткавалник е празник за семейството, прави се хубава баница, рекийца - греяна , винце, почерпват се хубаво. След това люлеят в килима малките дечица в семейството, така се изпитва и якостта на килима, готов ли е за пазара да се продава".
Особено завладяващо за младите е умението да правиш всичко сам, от вълнената нишка до готовия продукт.
Матеа
Много е хубаво, много интересен начин, винаги съм искала да разбера как от вълна се прави такъв конец. За първи път виждам такива неща на живо. Приятно е и е много хубаво”.
Катя
"Богатство е това и трябва да го пазим , много хубава атмосфера има. Да са живи и здрави и дано да има деца и възрастни, които да го продължат".
Виктория
„Много беше интересно да видя как и млади хора , заедно с възрастни, правят такива хубави неща и като цяло интересно беше”.
До една от опитните килимарки е нейната правнучка, тя вече е сядала пред стана, но все още има какво да научи.
Никол
„Първо трябва да ми се покаже , защото съм малко забравила . Много е красиво тука, спокойно е, това е все пак градът на килимите”.
За да запази традицията и духа на района общината вече прави първите крачки за възстановяване на паралелката по тъкачество в училището.
Пламен Петков, кмет на Чипровци
„Целта ни е да възродим и да запазим това наследство, което са ни оставили предците.За нас това е килима, световноизвестен чипровски килим, признат и от ЮНЕСКО като световно нематериално културно наследство. Надяваме се да възстановим паралелка по приложно изкуство”.
ВИДЕО:
В програмата на празника бе и лекцията на тема „Символика на Канатицата” в Историческия музей. Празникът завършва тази вечер с голям концерт на открито.