Представители на социални институции от Врачанско се събраха на кръгла маса, за да отчетат резултатите от съвместната си дейност. Домакин на срещата бе Областна администрация – Враца, а целта - споделянето на добри практики за подкрепа на уязвими семейства и деца от 0 до 3 годишна възраст. Водещ на Кръглата маса бе областният координатор на Сдружение „Надежда и домове за децата“ – клон България Маргарита Андреевска. Мисия на неправителствената организация е пълното премахване на институционалната грижа за децата.
Маргарита Андреевска – обл. координатор на НПО „Надежда и домове за децата“:
На територията на Област Враца, съвместно с отделите „Закрила на детето“ до закриване на Дома за медико-социални грижи за деца, е работено по 42 случая на разделянето, включително случаи на настаняване при роднини и близки. 4 случая на реинтеграция, 1 случай на връщане биологичното семейство от професионално приемно семейство, 9 случая на подкрепа на приемните семейства след настаняването на децата в тях и 3 случая на настаняване от дома в Център за настаняване от семеен тип.
Благодарение на работата на регионалните и общински структури за последните няколко години са създадени и нови социални услуги на територията на Областта. Проведени са 6 обучения по различни модули и са обучени 102-ма специалисти. Своя опит в борбата с деинституционализирането сподели и директорът на дирекция Социално подпомагане - Враца Мария Търнавска. Тя изрази и благодарност към сдружението „Надежда и домове за децата“.
Мария Търнавска – дир. на РД „Социално подпомагане”- Враца:
Много добре помня всяка първа стъпка с която сме започнали с вас и как сме прокарали вашата кауза и вашата мисия …. да закрием институциите, да закрием ДМСГД, който дом по това време беше пълен с деца, предполагам, че наброяваше някъде към 100 деца. Нали, аз го помня от 150 заетост. Така че, по това време са били около 100-тина деца. Аз просто не виждах начин да се случи закриване на дома. Но ето, че нещата се случиха.
Освен Дома за медико-социални грижи във Враца, благодарение на съвместните усилия на социалните служби в страната, са закрити и тези във Ветрен, Разград, Силистра, Златица, София, Видин и Ямбол.
Мария Търнавска – дир. на РД „Социално подпомагане”- Враца:
Не беше трудно да взема решение да пиша писмо до Агенцията за затваряне входа на ДМСГД Враца, след като видях, че тенденциозно намалява бройката на децата, които са настанени там. И, когато видях, че бяха някъде към 30 до 20 деца, тогава внесох искането до Агенцията да се затвори входа на институцията.
В кръглата маса участие взеха и представители на институции от Кърджали, където все още функционира Дом за медико-социални грижи. Той е едно от последните 4 подобни места, чието закриване и преструктуриране предстои.