Над 400 заболели от Варицела в Монтанско - трябва ли ваксината да е задължителна?

  25 Март 2024, 19:39     

От началото на годината досега, близо 50 заразени с Варицела са потърсили лекарска помощ при д-р Манасиев в Монтана.

Д-р Красимир Манасиев - общопрактикуващ лекар
Най-малкият пациент е бебе на 9 месеца, а най-големият е на 12 г. Често засегнатите възрасти са от 3 - 9-годишна възраст.

По данни на здравните власти в Монтана, за първите три месеца от тази година заболелите от вирусната инфекция са вече над 430, като най-малкото заболяло е новородено, а най-възрастният е на 46-годишна възраст. В инфекциозно отделение са настанени 8 души.

Д-р Красимир Манасиев - общопрактикуващ лекар
Циркулацията на този вирус е целогодишен, но най-много и така наречените епидемиологични взривове наблюдаваме в късна зима до началото на пролетта.

Статистиката сочи, че около 90% от хората до 25-годишна възраст са преболедували едрата шарка. Това е така, заради липсата на специфичен имунен отговор, подчерта общопрактикуващият лекар. Ваксината срещу Варицела е все още препоръчителна в нашата страна, а интересът към нея е слаб.

Веселка Кацарова
Бихте ли го ваксинирали? - Не бих! - Защо? - Всеки един от нас е преминал през това нещо, така, че напълно нормално е.
Роза Ненкова
Не мисля да го ваксинирам с такава ваксина, мисля, че няма смисъл. Той и да е ваксиниран, пак ще си хване.
Катрин Нешкова
Смятам, че е добре като мярка да се ваксинират предварително.

От няколко години главният здравен инспектор Ангел Кунчев предлага ваксината срещу Варицела да бъде включена в задължителния имунизационен календар. Въпреки, че е една от най-леките шарки, регистрираните случаи са около 30 хил. годишно. На този фон обаче над 1000 дози ваксини месечно са поставени на възрастни. Ако ваксинацията срещу Варицела се увеличи, то тогава държавата ще трябва да предприеме задължителна имунизация, в противен случай е възможно уязвимата група да се измести в по-висока възраст. А заради недостатъчния обхват на задължителни и профилактични имунизации в последните години са регистрирани доста случаи на Дифтерия, Морбили и Коклюш. Само от началото на тази година регистрираните случаи на коклюш са над 50, което е двойно повече от заболелите за изминалата година. Към момента България, Гърция и Исландия са единствените страни в Европа, в които няма нито един регистриран случай на морбили. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите