Международен кулинарен фестивал събра писатели и фолклорни дейци в Монтана, които приготвиха на място автентични специалитети от Северозапада. Името на фестивала “Бабина душица” идва от идеята да се събуди духът на старите баби, чиито кулинарни умения и тайни са се запазили и до днес.
Гнетени чушки с боб, качамак, киселица, жътварска чорба и много други кулинарни изкушения, характерни за Северозападния край, представиха десетки читалища и писатели от Монтанско. По време на жътва в миналото на полето са консумирали т.нар. косачко-кисело.
Ели Лозанова - организатор
По-популярно е като летен таратор, ама таратора е по-късно наименование. Косачите някога са го яли, питателно, засищащо, обаче в същото време не ти е топло от него. Тое студена вода, сухи чушки, настъргана ряпа или краставица и много оцет.
И до ден днешен млади и стари обичат чушки с боб.
Ели Лозанова - организатор
Това което е хитово в монтанския регион са гньетените чушки с боб. Основната подправка е сминдул.
Пoстните ястия са изключително характерни за Чипровци.
Цветомир Стефанов - Чипровци
Постни зелеви сарми с ориз, орехи и праз, много разновидности на пръжения, джуркана коприва, качамак. Искаме да покажем на хората какво правим в нашия край.
Цветан Дочев от Враца, по-известен като дедо Скръц представи баш врачанска лютика.
Цветан Дочев - дедо Скръц
Чушки, домати печени изцедени, сиренье, убаво сиренье, тиквичка и домат, чесън задължително, мъничко юто, копрец, магданоз и еченца или яйца как Ви аресва.
Коприварник, зелник, лютики и пиле саламура, всички тези рецепти се предават от поколение на поколение. А в село Липен рецептата за Цонкини чушки се предава от 100 години.
Фиданка Томова - НЧ "Пробуда - 1926", с. Липен
Това е била една баба много възрастна,която си е измислила рецептата и е започнала да я предава. Те се пълнят с царевично брашно, с орехи.
Кумска трапеза от миналото представиха от читалището в с. Сумер. Днес кулинарните изкушения от Северозапада бяха оценени от представители на побратимените градове на община Монтана - Румъния, Сърбия, Полша и Франция. А утре те ще покажат своите майсторски умения край огнището.
Храната в Румъния е много близка до българската, сподели зам.-кметът на Каракал, Румъния. Приготвянето на качамак е изключително идентично в двете страни.
Марина Самие - зам.-кмет на Каракал, Румъния
In Romania we say mamaliga.
Фестивалът "Бабина душица" носи още името на подправката мащерка. Фокусът е върху приготвянето на народни ястия от миналото, приготвени в бакър и глина, само с продукти и подправки, които бабите са набавяли от градината.
Ели Лозанова - организатор
Искаме да покажем автентична северозападна кухня, защото е изключително питателна, вкусна и евтина.
Конкурсът жъне успех вече 11 години, като за първи път участието е международно.