Днес е Международен ден на шахмата и се отбелязва на 20 юли от 1966 г., в чест на годишнина от основаването на Международната шахматна федерация в Париж през 1924 г. В България се учредява организация по шах още през 1928 г., а участията ни в различни олимпиади датират от 1939 г. Известно е, че този вид спорт развива ума, особено ако се практикува още от ранна детска възраст. Играта пленява още в детството шахматистът, треньор Красимир Бочев от Враца.
Красимир Бочев - предс. на СКШ "Враца":
Шахът сам по себе си е един социален феномен. Социален феномен в истинския смисъл. 1972 г. се проведе един мач за световно първенство между Спаски и Фишър, които на практика преобърна представите за шаха по целия свят. Имал съм късмета, тогава да бъда малък и да ме заплени. И оттогава, та до сега. Казано по друг начин то това е една такава, в добрия смисъл, болест от която лечение няма.
Логическото мислене в шахмата подобрява паметта и пространствените умения и учи на планиране и предвидливост.
Красимир Бочев - предс. на СКШ "Враца":
Шахът учи подрастващите на такива качества, които всъщност са им безценни за бъдещия живот. Това са подредените мисли, възможността и умението да се прави план, да се поддържат приоритети, да се вземат решения, да носиш отговорност за действията си. Това са безценни качества.
Бочев припомни и за българската следа в историята на световния шахмат.
Красимир Бочев - предс. на СКШ "Враца":
Имаме и своите огромни успехи, всъщност в отборните състезания. 3-то място в Лугано и през 1984 г. второ място на женския ни отбор. От по ново време България има своите двама световни шампиони. Антоанета Стефанова, при жените през 2004 г., Веселин Топалов през 2005 г. И още поне десетина световни шампиони в различни в различни възрастови групи-от 10 до 12 и до 20 години за младежи и девойки.
Бочев сподели още, че всеки докоснал се до шахмата, остава запленен от магията на играта за цял живот.