Доколко медиите коректно и обективно отразяват работата на съдебната система? Защо някои журналисти умишлено изкривяват информацията? Защо гражданите се интересуват само от знакови дела и неглижират добите примери и ефективността на магистратите? Оказват ли медиите натиск върху съдиите заради изискванията на обществото по някои от делата? Това бяха част от темите, които обсъждаха магистрати, журналисти и общественици в рамките на дискусията „Ролята на медиите като връзка между съда и обществеността”. Поводът за провеждането й бе Денят на отворените врати във Врачанския окръжен съд.
Изискванията на обществото обаче често не се базират на реални факти и под влияние на емоции, гражданите имат нереалистични очаквания към съда , а не рядко и самите медии попадат под упреците на хората. Магистратите са категорични, че медиите трябва да представят законовата справедливост, но и да показват човешката страна в процеса. Въпреки усилията на медии и магистрати за разясняване решенията на съда, ежедневно сме свидетели, че гражданите не са наясно с функциите и задълженията на институциите. За повишаването й Окръжният съд и регионалната библиотека създадоха Център за правна култура. Според председателят на ОС-Враца-Надя Пеловска, представителите на медиите и магистратите трябва непрестанно да разясняват на гражданите мотивите за решенията на съда. Председателят на Общинския съвет смята, че проблемът с липсата на информираност за ролята и функциите на различните звена е институционален. Румен Антов бе категоричен, че регионалните медии представят обективната реалност.
Участниците в дискусията се обединиха около идеята , че повишаване информираността на гражданите и възпитаването на цивилизовано, обективно и мислещо поколение е тяхна обща цел.