С езика, храната и забележителностите на три държави се запознаха ученици от средно училище „Христо Ботев“ Враца. Визитите са част от поредния успешно завършил проект за културен обмен по програма Еразъм плюс. Партньори в него освен България, представена от врачанската гимназия, са още Турция, Чехия и Португалия.
Диляна Цветкова – учител в СУ „Христо Ботев“:
Направихме първата среща в България, която беше като откриваща. На нея се запознахме тогава имахме възможност да настаним учениците в приемни семейства, така наречени, тъй като действието се развиваше през 2019-та година.
Заради пандемията се налага изпълнението на проекта и пътуванията по него да бъдат преустановени за срок от две години.
Диляна Цветкова – учител в СУ „Христо Ботев“:
Миналата година през декември месец направихме визитата в Турция и в Истанбул, където бяхме посрещнати много радушно от колегите от учениците, от хората с които се срещнахме. Като пак, целта беше да научим малко турски, тъй като знаем, че много българи пътуват в Турция на почивка, все пак да поставим някаква основа и по някакъв начин учениците да придобият малко по-различен поглед върху страната. Да им се разшири малко мирогледа и все пак да се запознаят и с някакъв език, който е коренно различен от тези, които учим в училище.
През пролетта на 2021-ва участниците в проекта посещават чешкият град Пилзен, където се запознават с езика и културата, с традициите, кухнята и музиката на държавата.
Йоан Тодоров – ученик в СУ „Христо Ботев“:
Различно за мен беше интересно това, че примерно, нали, българския и чешкия са от славянската езикова група. И много неща, като числата, цветовете и някои храни са много сходни… Учехме се на различни фразеологизми, поговорки и такива съчетания, нали, с много думи, които са по-трудни за казване.
Участниците в проекта посещават една от най-известните забележителности в Пилзен - готическата катедрала Свети Вартоломей, чиято кула е най-високата в Чехия.
Йоан Тодоров – ученик в СУ „Христо Ботев“:
Ходихме до пивоварната в Пилзен, както знаем, Чехия е известна с бирата. И там е открита първата пивоварна. И по-късно бяхме в Прага, където, там вече посетихме Стария град и много от забележителностите и двореца Храча.
Карина Спиридонова – ученичка в СУ „Христо Ботев“:
Честно казано мен Прага ми е познат град, нали, знаем от новини или от интернет, но Пилзен не ми беше толкова познат и ми беше много интересно да се запозная с Пилзен, с пивоварната и с… както и катедралата. Тъй като нашият хотел беше с гледка към катедралата и беше много интересно да се запознаем с този град, той е четвърти по големина в Чехия.
Диляна Цветкова – учител в СУ „Христо Ботев“:
Последната ни среща беше в Португалия, която, според мен беше най-вълнуваща, тъй като децата представиха заедно „Пепеляшка“ на английски език. От нашата група беше принца и феята-кръстница. Те я направиха като пиеса, под режисьорството на португалския колега, заснеха я, нали, съвсем аматьорски беше всичко. И това беше едно изключително преживяване за тях, тъй като Португалия е доста далечна страна, не е много позната като туристическа дестинация, португалския език съвсем.
Йоан Тодоров – ученик в СУ „Христо Ботев“:
Най-интересното в Португалия беше, че това е съвсем по-различен тип държава, защото е, нали, в Южната част на Европа. Хората са много по-дружелюбно настроени, много по-топли, много по-усмихнати. А и, де факто, климатът е много по-различен. / Бяхме един ден в Порто, разгледахме самия град, ходихме до двореца – имперския дворец, където, Португалия е била империя. А иначе ние бяхме в Брага – Брага е град близо до Порто. На центъра на града посетихме една катедрала и, де факто, разглеждахме града сами, но беше… беше интересно, защото е много зелено, много цветно, много топло – беше много хубаво.
Културната обмяна и визитите в държави-партньори по проектите на врачанската Алма Матер продължават.