Конкурс за най-хубава питка за Бъдни вечер организира Историческият музей в Монтана. В състезанието се включиха 20 участнички, жури оцени вкусовите качества ѝ естетическия вид на украсата на питките.
Симона Иванова, първа награда:
На Бъдни вечер, обикновено аз правя хляба, всички се събираме около масата , както се е правило, най-възрастният разчупва питката , на всеки един, едно парче за Богородица , едно за къщата, един Бъдник.
Във века на интернет, кетъринга и доставките по домовете семейните традиции все още са живи. Доказа го най-малката участничка в конкурса, която призна, че е направила питката с малко помощ от мама.
Рай Белчева, трета награда:
...житен клас, овца ,направих един кръст, сърчице, грозд и това е.
ВИДЕО:
Хлябът е най-важната част от трапезата на Бъдни вечер. Всичко, което е важно за семейството се слага като пластика на питката, докато стопанката нарежда – да е здраво, да роди , да има ..Така се измолва Божия закрила и милост от природата. Орнаментите са символ на здраве и живот, плодородие и изобилие, начало на новата слънчева година. Някога питката се е замесвала с брашно пресято през три сита , с мълчана вода донесена от млада булка, придружена с много песни. Такава е традицията, която дори и да не спазваме стриктно, поддържаме, като на Бъдни вечер задължително правим питка с паричка – за здраве, благоденствие и успехи през новата година.