Коледа преди и сега: Спазват ли се традициите на празника?

  23 Декември 2024, 14:28     

В навечерието на Рождество Христово, как се е променил празника и забравяме ли традициите на Коледа? Венета Николова и Антон Борисов разказват. 

Светът се променя, динамиката на ежедневието ни поглъща и често пренебрегваме традициите, съхранили българското през вековете. 

Анюта Каменова, етнограф:
Като специалист ще кажа, че традицията се пази и трябва да се пази, тази традиция е променена, но са си останали основните неща. 


Какво знаем за традициите на Рождество Христово? Питаме етнографите. 

Анюта Каменова, етнограф:
Коледа е един от 12-те най-големи годишни празници, време в което започва новата година, всичко е свързано със забрани, с гадания и всичко рефлектира върху плодородието на човека, на българина за осигуряване на живот, здраве и любов на хората. Някога са ходили коледарчета и са правили кофражалки, както ние казваме в Ломско или кравайчета, те пристигат на групи, първо в техния дом, после отиват по другите къщи. И какво казват : Добро утро, стопанине, славите ли Бога! Славимо, славимо! Бог у ижу, ми из ижу, като си тръгват. Стопанката преди това им е дала жито и те го разпръскват из къщата, за да има плодородие в семейството, живот и здраве.


Но всичко започва с чудото на родилия се божии син, категорична е Анюта Каменова. 

Анюта Каменова, етнограф:
Християнското вярване е свързано с празника Рождество Христово и затова се споменава Бог и тази узречица, т. е. стихче: Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа. Това, което е характерно за Бъдни вечер са трите неща – това е Боговицата  - хлябът, цветът, както ни е казваме - едно цвете се оформя, слага се сребърна пара, някога са слагали мънисто, копче – за късмет, това са обредните хлябове – най-много са хлябовете , които касаят поминъка на човека. Това са кошара, харман, ливадата, прави се на хармана – котката , кучето… и не може да няма вино, едно хлебче във вид на бъчва.

Популярното вярване е, че на трапезата на Бъдни вечер трябва за има нечетен брой ястия. В монтанското село Дълги дел обаче на масата се слагат 12 ястия, колкото са големите християнски празници. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите