„Книжни пътеки“ в Северозапада - културен достъп на открито за библиотеките

  05 Юни 2023, 18:56     

Врачанската библиотека отчете дейностите по съвместния проект „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“. 

Силвия Павлова – директор на РБ „Хр. Ботев“ – Враца:

Това беше един проект, реализиран съвместно с колегите от Видин. Акцентът, най-интересното, е този атракцион, който създадохме, т.нар. 'библиобус'. С който обиколихме редица детски градини, редица у-ща във Враца - колегите във Видин също. Квартали, малки населени места, област Монтана, изобщо, голямо пътешествие. 

Седем са основните дейности, реализирани по проекта, финансиран за над 283 хил. лв. Първата от тях е именно създаването на мобилен библиотечен бус за читателска дейност на открито. 

Силвия Павлова – директор на РБ „Хр. Ботев“ – Враца:

Като по проекта бяха закупени, оборудвани и брандирани 2 електрически библиобуса. Тяхната основна цел бе да обогатят библиотечните услуги за деца, младежи и възрастни. По проекта бяха организирани и редица събития и специални маршрути в които новите потребители имаха възможност да се срещат както с нови книги, така и със съвременни автори. Над 30 събития, осъществени и от двете библиотеки, и над 3500 посетители в рамките на пътуванията на тези електрически библиобуси.

По проекта е проведено и квалификационно обучение за библиотечните специалисти. Създадена е и триезична онлайн-платформа за свободен публичен достъп и обмен на информация.

Силвия Павлова – директор на РБ „Хр. Ботев“ – Враца:

Като тук сме насочили усилията си към автори от Северозапада - популяризирането на автори от Северозапада - от Враца, от Видин, от Монтана. Така също и на скандинавски автори... Всъщност част от тези автори са и във пътуващите библиотеки и са на разположение на читателите. В този сайт сме регистрирали 1985 посещения от неговото стартиране. 

Сред най-интересни и атрактивни за участниците проектни дейности са посещението за обмен на добри практики в няколко от библиотеките на Осло, Норвегия и демонстрационната арт-инсталация на видинската библиотека. 

Десислава Иванова – директор на РБ „Михалаки Георгиев“ – Видин

Искахме да обвържем по някакъв начин България с Норвегия - и като л-ра, и като традиция,  и в случая като природа.Разработвайки проекта, така, ни хрумна идеята за арт-инсталация "Книжни фиорди", което, по някакъв начин да обвърже двете страни, двете... л-рата в двете страни и даденостите в двете страни. 

Част от проекта е и разработването на стратегия за привличане на повече читатели, чрез иновативни библиотечни услуги. Проучването е базирано на допитване сред 70 души от областите Видин, Враца и Монтана.

Миглена Георгиева – фондация „ВЕРИДАС“:

Основното е да се идентифицират всъщност библиотечните услуги в областните библиотеки във Видин, Враца и Монтана. Какви са услугите, какви са публиките, какви са мерките, които те трябва да предприемат, за да разпространят и да привлекат нови публики от малките населени места. 

Заместник-кметът Петя Долапчиева заяви, че сега е времето към библиотеката да се привлекат максимален брой читатели. 

 Петя Долапчиева – зам.-кмет на Враца:

Да мотивираме четенето като изконно важно за нашата култура, образованост и визия за развитие. Може би сега е моментът да обединим още повече усилията си всички институции, така че да мотивираме необходимостта от четене. 

Експертът по образованието в местната администрация се ангажира да съдейства, за да може библиотечният бус да посети максимален брой детски градини и училища във Врачанско.