"Киното - моя мечта". Това е поредния проект по който работи ПГТР във Враца, реализиращ се по образователната програма „Еразъм +“. В качеството си на координатор по проекта, училището бе домакин в рамките на пет дни. Гостуваха ученици от Португалия, Словения, Румъния и Турция. Учениците участваха в различни дискусии и работилници и създадоха финалния продукт на проекта - филм на тема „Нашето общо Европейско богатство“. Главен акцент на проекта е умението за създаване на късометражни филми, засягащи проблемите в социалната и образователна среда. Гостите от четирите държави посетиха телевизионното ни студио. Те се запознаха с екипа на телевизията и слушаха с интерес къде и как се създават новините и как се представят на зрителите. А някои влязоха в ролята на водещи.
Лиляна Гюрген - Румъния:
Радвам се, че съм тук, във Вашата страна. Всичко е добре. Ние посетихме някои интересни места в София и ще посетим още интересни места във Враца. Работим доста добре по този проект, с всички партньори. Мисля, че учениците са много подготвени за осъществяването на филми в училищата. Имаше "уърк-шопи" в които се обучават и мисля, че ще бъде плюс за тях в живота. Ще имат добри спомени от този проект. Когато открием различна страна, култура и винаги им казваме да уважават другите и разнообразието, защото то може да бъде твоя живот или да живеете заедно. Колкото повече правите това, толкова по-добър живот ще имаме."
Лилия е за втори път в България и бързо си припомни, за посещението на емблематичната пещера Леденика, преди няколко години в предишен проект.
Лиляна Гюрген - Румъния:
С други думи, открих че българската култура е много близка до румънската, особено в този регион. Открихме, че храната, дрехите и танците са доста сходни и това е добре, за да се опознаем повече.
Маргарита - Португалия:
За първи път съм в България. Прекрасна страна, хората са много хубави, много гостоприемни и се чувствам чудесно. Хубав град, с планина. Това е разширяващ се партньорски проект за младите хора, защото всичко заснемат с мобилни телефони, снимки, видео и сега учат как да го използват, как да създават и редактират филми, как да ги направят да изглеждат добре за всеки, да покажат какво виждат, мислят и чувства и да го предадат на други. И мисля че проектът работи.
Координаторът по проекта Стела Тарльовска сподели, че ПГТР се включва за първи път в подобен проект. Тя изрази надежда да вземат участие повече страни, след представянето на резултатите от извършените дейности. Но най-важното е, че вече има ново създадено приятелство.
Стела Тарльовска - координатор по проекта:
Те разбират нашия език. Но тези които не разбират нашия език си комуникират помежду си на английски, вече са приятели, свързали са се в социалната мрежа и постигнахме една от целите си да създадем нови приятелства между учениците. Децата подхождат творчески и освен че се научиха да използват софтуера за монтиране на видеа, те се научиха и да общуват помежду си, намериха си идеи, научиха за културното наследство на държавите, за особеностите, за ценностите в различните държави и си обмениха опит.
Целта на проекта е да развие в учениците практически умения, свързани със създаването на филми, подобряване на уменията им за критично мислене и креативност, развиване на междуличностни и комуникативни умения, както и активно да подхождат към социалните въпроси, да разпознават различни културни черти и да ги анализират.