Три важни стратегически документа за сътрудничество в сферата на енергетиката е одобрил служебният кабинет. Това обяви енергийният министър Владимир Малинов. Първият е между България и Република Корея, вторият – с Япония, а третият с Германия. И трите споразумения касаят сътрудничество в сектори от ресора като ядрена енергетика, хидроенергетика, природен газ и енергия от възобновяеми източници.
Служебното правителство е подписало три важни документа за сектора, съобщи енергийният министър.
Владимир Малинов – служебен министър на енергетиката
Първият документ визира сътрудничество между България и Република Корея в рамките на сектор енергетика в сферата на ядрената енергетика, възобновяемите източници на енергия и включително и природния газ.
Малинов е подписал и съвместна декларация с министъра на икономиката, търговията и промишлеността на Япония.
Владимир Малинов – служебен министър на енергетиката
За развитие на сътрудничеството в сектор енергетика между двете държави. Като основен акцент на сътрудничеството ни тука ще бъде природния газ и съответно ядрената енергетика, но, не на последно място и развитието на сътрудничеството ни и осигуряването на съответната подкрепа за развитие на сътрудничеството на корпоративно ниво в сферите на хидроенергетиката. И по-точно на едно изключително съоръжение, което е на територията не само на България, но е и най-голямото съоръжение за съхранение на енергия в на Балканския полуостров, а именно - ПАВЕЦ "Чаира".
Третият документ е по предложение на министъра на Федерална Република Германия.
Владимир Малинов – служебен министър на енергетиката
За подписване на съвместна декларация за задълбочаване на отношенията между България и ФРГ в сферата на възобновяемите източници, водорода и създаването на зелени коридори за пренос на енергия произведена от възобновяеми източници и пренос на водород от региона, в който се намира България към Централна Европа и съответно към Германия.
Енергийният министър заяви още, че до две седмици стартират две обществени поръчки за помпено-акумулиращата водноелектрическа централа "Чаира", като първата е за подмяна на първи и четвърти хидроагрегат.