Енергиен коридор Изток-Запад: Страната ни подписа договор за предпроектно проучване

  22 Юли 2024, 14:20     

Договор за безвъзмездна помощ за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад подписа страната ни. Документът се сключва между Американската агенция за търговия и развитие и Електроенергийния системен оператор. Безвъзмездното финансиране за предпроектното проучване е в размер на близо 1,5 млн. долара. В рамките на договора ще бъдат анализирани и планове за изграждането на две нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи на язовирите Батак и Доспат.


Енергийният министър Владимир Малинов коментира подписаното споразумение като заяви, че това е още един успешен етап от ползотворното сътрудничество и развитие на отношенията между България и Съединените американски щати.

Владимир Малинов – служебен министър на енергетиката
Какво постигаме с този проект? В момента, в който бива реализиран, разбира се, това е повишаване на енергийната сигурност не само на България и на целия регион. Ключова стъпка – поредна ключова стъпка – в процеса на трансформация на нашата енергетика към едно по-добро бъдеще, към една по-добра Зелена енергетика. Една възможност за обмен на електрическа енергия в между страните в региона, в реално време, което да позволи за стабилизиране на електроенергийните пазари и за постигане на една цена на електроенергията, която да бъде приемлива и за бизнеса и за домакинствата. И не на последно място възможност за пренос на Зелена енергия от големи производствени мощности и подсигуряване на електроенергийната консумация в целия регион. 

Премиерът Димитър Главчев похвали сделката, като ключова от гледна точка на изпълнение на приоритетите на страната ни в енергийната сфера и успешното осъществяване на Зелената трансформация.

Димитър Главчев – служебен министър-председател
В рамките на предпроектното проучване ще бъде направен икономически и технически анализ на необходимостта от развитие на електропреносната мрежа и увеличаване на трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Северна Македония. Това ще даде възможност за ефективно оползотворяване на зелената енергия, произведена в региона и ще съдейства за успешното изпълнение на нашите приоритети, свързани с декарбонизацията на икономиката и Зелената сделка. В този контекст ще бъдат анализирани и плановете за изграждане на две нови помпено-акумулиращи водно-електрически централи у нас на язовирите Батак и Доспат. И присъединяването им към електропреносната мрежа. 

Проектите са ключови за подобряването на електропреносната инфраструктура и енергийната сигурност в целия регион на Югоизточна Европа, допълни Главчев.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите