Екип на СУ „Христо Ботев“ – Враца посети Турция

  12 Октомври 2022, 19:05     

Предизвикателствата на дистанционното обучение обсъдиха ученици и учители от средно училище „Христо Ботев“ - Враца на посещение в Турция. Визитата е по проект на програма „Еразъм плюс“. Освен България, в лицето на врачанската гимназия като координатор,  в него си партнират участници от още три държави - Турция, Италия и Португалия.

 Диляна Цветкова – учител в СУ „Христо Ботев“ Враца:

 Проектът е под наслов „Дигиталното общество има нужда от дигитално училище“. И целта на проекта е да се запознаем с методите, със средствата, начините, по които колегите от страните-партньори са успели да преодолеят, в кавички естествено, дистанционното обучение. И какви от тези нови знания и умения ще продължим да използваме и във физическото у-ще. 

Дейностите по проекта са започнали през септември миналата година и ще приключат през 2023-та. Посещението в Турция е първата от общо 4-те визити за културен обмен на страните-партньори.

Диляна Цветкова – учител в СУ „Христо Ботев“ Враца:

Бяхме в град, който се казва Балъкесир и се намира между Измир и Истанбул. И, всъщност е една огромна област, която граничи на Север с Мраморно море, а долу е Егейско море. И, всъщност, те имаха възможност да видят истинския живот в тази държава. И тези 5 дни може би не им бяха достатъчни, за да успеят да усетят т.нар. културен обмен, но видяха много неща и почувстваха много неща.

 Евелин Пламенова – ученичка в СУ „Христо Ботев“:

 За мен този проект беше прекрасна възможност да посетя една много близка до нашата култура държава, но съвсем различна всъщност, защото имаме различни религии. Впечатлена съм от тяхната култура, от тяхното възпитание, от тяхното отношение към гостите. / Посетихме джамия – това беше нещо ново за мен, никога преди това не съм посещавала. И бях много изненадана, като цяло това е нещо невероятно! Много различно от това, което ние познаваме. / Пихме много чай, постоянно – на закуска, на обяд, след обяд, за вечеря – винаги чай. Те имат много по-пикантна храна, много по-наситени вкусове. Както знаем, те не ядат свинско месо. А главно предлагаха телешко месо и пилешко месо. 

Виктория Симеонова – ученичка в СУ „Христо Ботев“:

 Това беше първото ми посещение в Турция като цяло и аз съм изключително възхитена от тази държава. Културата им много ми харесва, начинът им на живот, храната им. / Едно от нещата, което наистина много ми хареса от дейностите, които правихме, е т.нар. „чиния-арт“. По-просто обяснено, това е рисуване върху различни съдове. Там имахме възможност както да импровизираме, така и да упражним различни техники, които те ни предоставиха. 

 Анна Атанасова – ученичка в СУ „Христо Ботев“:

 Ами, най-много ме впечатли архитектурата, също така джамиите. Те бяха доста масивни, доста красиви, също така. Градовете са много чисти, всичко е много подредено и сякаш всичко си е на мястото. Там, където трябва да бъде. От храната най-любимото ми е пилешки дюнер, а също така и сладките им неща, като баклава, пишмание, кюнефе. 

Втората визита по проекта ще се проведе през ноември, когато участниците в него ще посетят Италия. През пролетта на 2023-та делегатите ще пътуват за Португалия. А последната заключителна среща ще се проведе през есента на следващата учебна година, когато домакин ще бъде врачанската гимназия.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите