Дърворезбата като изкуство с внимание към най-малкия детайл. Това представя експозиция, посветена на 130-тата годишнина от рождението на видния врачанин Ангел Орозов, син на емблематичния за града пионер в модерното коларство Мито Орозов. Художествено-документалната изложба представя снимков материал, документи и изящни творби с дървена орнаментика. Експозицията бе открита днес в Регионалния исторически музей. Повече за нея вижте в репортажа на Люба Ганчева.
Изящни резбовани декорации, цветарници и предмети за бита с дървена орнаментика, изпипани майсторски до най-малкия детайл. Това представя художествено-документалната експозиция, посветена на 130 годишнината на видния врачанин Ангел Орозов, открита днес в Регионалния музей. За нея разказва уредникът в отдел "Нова история" Валентина Любомирова.
Валентина Любомирова - уредник в РИМ, Враца:
В изложбата са представени много лични фотографии на семейство Орозови, на самият Ангел... Със братята си има снимки и т.н. Множество медали, които той е получил, дипломи, грамоти. Множество материали от неговия "Магазин и работилница" автентични, използвани от него. Направени от него. Документи, статии.
Един от най-внушителните експонати е майсторски макет на Айфеловата кула.
Валентина Любомирова - уредник в РИМ, Враца:
Това е макет, един от големите макети, които той е изработил. Друг такъв макет, който не е част от музейния фонд на музея, това е макетът на Хижата, с който той се явява на конкурс. Също така можем да видим най-различни интарзи, детайлни, орнаменти, мебели, които са направени от него, декорации.
Изложените предмети са пример за безспорен талант в художествената дърворезба.
Валентина Любомирова - уредник в РИМ, Враца:
Успял е така да моделира дървото, така да изработи самите детайли в предметите, които е представял, че те са просто изящни за времето си - и не само за времето си - дори и в момента ако погледнем предметите, които са показани, ще видим същата тази изящност, която мисля че във времето не се повтаря, поне към днешна дата.
Всички експонати в изложбата са част от фонда на врачанския музей. Тя ще бъде налична за посетители в рамките на два месеца.