Уникални дървени скулптури красят знакови места в центъра на Враца. Техен автор е Милен Василев, чиято мисия е да вдъхва живот на старите и изсъхнали дървета, като създава оригинални произведения на изкуството. 4 са уникалните му творби, които красят централната градска част.
Милен Василев – скулптор:
Идеята тръгна много отдавна, даже не помня коя година беше – 2014-та ли, 2015-та? Тогава първата работа беше по идея на Общината, отдел „Култура“, казаха: „ша режем едно дърво, можеш ли да го погледнеш, дали ша направиш нещо?“ Така, погледнах го, викам, така, „ша направим един орел, символ на града“ и така. Получи се, след това на тях им хареса работата. Предложиха да продължим с тези дървени скулптури по из центъра на града.
Концепцията на проекта е да се облагороди естетическият облик на градската среда, чрез творби от естествен материал. Старите, изгнили дървета, които по план е трябвало да се премахнат, са се превърнали в красиви стилизирани птици. Най-новата творба на врачанския скулптор се намира пред училище „Козма Тричков“ до сградата на местната администрация. Тя се нарича „Бялата лястовица“.
Милен Василев – скулптор:
Идеята ми идва и… преценявам дали може да се вкара в това дърво. Щото това дърво специално дойде малко по-тъничко, но то пък лястовицата е по-фина и по-елегантна и… така се получи. Но не всяко дърво може да изпълни идеята ми, да вкарам идеята си в дървото.
Преди да започне обработката, авторът предварително преценява как да структурира композицията, в зависимост от заобикалящата я среда. Разбира се, важен е и материалът.
Милен Василев – скулптор:
Всяка идея си иска материал. Аз, когато работя свободни мои работи, творчески, така да се каже, нещо модерно, веднага търся в какъв материал ще е. Щото някоя идея трябва да я направиш от камък, друга иска бронз, третата, четвъртата дърво и така. Има и пластмаси, има и метал – различни са. Различни са нещата, така че, в зависимост от идеята, такъв е материала.
Да се работи с дърво е по-лесно, тъй като е по-леко, споделя скулпторът. Идеята се ражда бързо и за минути въображението намира форма.
Милен Василев – скулптор:
Предимно работя камък. Но камъка е по-труднодостъпен до хората, изисква по-специална обстановка. Не е като дървото – може и навънка да стои, може и вътре да стои, в стаята. Може и навсякъде… Дървото е такъв материал, че се комбинира навсякъде, докато камъка, бронза, са малко по-специфични материали и си искат тяхното. Тяхната среда.
Дървените му скулптури се радват на голям интерес и одобрение от минувачите, споделя Милен. А цялостният процес по трансформацията на дървото му отнема около 10 дни.
Милен Василев – скулптор:
Има ли я идеята, ясно ли е какво правя, просто много лесно се маха излишното от дървото. Щото то е меко, резачките са бързи и, общо взето, три-четири дена ми е достатъчно. И вече като сложим и два-три дена в зависимост от времето – за импрегниране, лакиране, съхнене… Пак казвам – седмица, до 10 дена максимум. Ако е хубаво времето, зависи от работата каква е.
Оригиналният проект за облагородяване на градската естетика продължава. След „Бялата лястовица“ врачанският творец има идея и за следващата си работа, но за сега тя остава в тайна.