Втори времето на депутатите не стигна за да приемат на второ четене промените в Закона за противодействие на корупцията. Според новите текстове Комисията за противодействие на незаконно придобитото имущество да бъде разделена на две звена - едното да се занимава с противодействие на корупцията, а другото - с отнемане на незаконно имущество. Пленарният ден проследи Калин Иванов.
Дебатите около поправките в в Закона за противодействие на корупцията започнаха още вчера. В пленарната зала спорове възникнаха около текстовете, които предвиждат членовете на бъдещия антикорупционен орган да се избират от Народното събрание с мнозинство от 2/3. Идеята е комисията, която ще разглежда в бъдеще номинациите, да изготвя подробен доклад и "препоръчително класиране на кандидатите".
Тошко Йорданов, депутат от ИТН
"Унизително е да наблюдаваме как парламентарната група на ГЕРБ променя мнението на ПП - ДБ за има няма 30 секунди. Пахвална е дисциплината и камшика, който размахва Деси Атанасова, с този прекрасен розов костюм. Колеги, унижавате двама от вашите публично. И Бойко Рашков е председателя на комисията, който беше Стою Стоев. Вярно, че сме опозиция, но имаме сърца и им съчустваме искрено".Стою Стоев, депутат от ПП - ДБ
"Уважеми г-н председател, когато председателствате и допускате хора, които не са наясно какво гласуваме. Моите предложения не бяха подкрепени, но моля Ви да не допускате такива хора за да не се излагате от трибуната".
На практика всички предложения за промени в новия закон, предложени от "Възраждане" и ИТН бяха отхвърлени. Така за утрешния ден остават над 50 алинеи, които трябва получат зелена светлина от Народното събрание.
В началото на парламентарния контрол от БСП предложиха да бъде създадена временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства свързани със сигурността на машинното гласуване.
Борислав Гуцанов, депутат от БСП
"Ако изборите са манипулирани, фалшифицирани, така както излизат не един или два пъти в интернет пространството, то това е пряко свързано с националната сигурност на страната ни. Не случайно и във Франция и в Германия машините са премахнати и отново е преминато на традиционния начин на гласуване именно поради сигнали на техните служби за сигурност. Затова силно се надяваме да ни подкрепите за да можем да разберем какво точно се е случило по време на машинния вот".
Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ
"ПГ на ГЕРБ ще подкрепи създаването на комисията. Крайно време е да стане ясно и на българското общество онези думи които прозвучаха в сградата на българския парламент, по време на заседание на 48-то НС свързани с кодовете на машините. Онези заклинания, кой - кого ще съди от лидерите на партиите били заедно в управление говоря за г-н Свиленски и г-н Петков, да станат известни на българското общество".
И това предложение ще бъде разгледано в утрешния парламентарен контрол.