От 1 август, тази година по-скъпи винетки с 30%, предвижда проект на постановление за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване по републиканската пътна мрежа. Проектът е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Правителството предвижда допълнителният ресурс да се инвестира в рехабилитация на третокласни пътища, за подобряване на пътната безопасност и работата на тол системата. Ако промените за таксите бъдат приети, цената на годишната винетка за МПС до 3,5 т се предвижда да струва 64,50 евро, вместо 49,60 евро. Тази такса остава най-изгодна за ползвателите на републиканската пътна мрежа. Цената на тримесечната ще бъде 35,90 евро, вместо 27,61 евро, а на месечната става 19,90 евро, вместо 15,34 евро. Цената на седмичната винетка се предвижда да стане 10 евро, вместо 7,67 евро. Уикенд винетката от 5,11 евро ще се увеличи на 6,60 евро. А еднодневната ще се повиши от 4,09 евро на 5,30 евро. Предвижда се актуализация и на размера на компенсаторната такса за пътни превозни средства с общо тегло до 3,5 тона, която от 35,79 евро да стане 46,50 евро. Промяната в тарифата на тол таксите да осигури допълнителни приходи в размер на над 20 млн. евро през 2026 г. и над 48 млн. евро годишно през следващите години.

