ДПС се обяви против закриването на Комисията по досиетата. Това съобщиха от пресцентъра на партията. Формацията посочи, че намерението на управляващите да закрият тихомълком Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, представлява скандален опит за изтриване на паметта за събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим.
Делян Пеевски, лидер на ДПС:
Паметта за агентите и доносниците на Държавна сигурност не трябва да бъде заличена, за да не може да се повторят мракобесните времена на комунистическия режим. Намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия представлява скандален опит за изтриване на паметта за събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим. Единственият начин да бъде предотвратена опасността да се повторят тези мракобесни времена и методите им в днешно време е живата памет за тях. Затова ние от ДПС категорично се противопоставяме на това намерение на управляващите и призоваваме за широк обществен дебат за бъдещето на Комисията по досиетата. Защото ако ДПС категорично и безвъзвратно се изчисти от всички агенти на Държавна сигурност, то в други партии все още намират реализация на публични позиции хора, обременени с тежко минало.

