Трима загинали след торнадо в САЩ

  23.06.2026 14:51

Трима души загинаха, а десетки други бяха ранени след поредица от торнада, които преминаха през западните части на Съединените американски щати. Две от жертвите са от щата Илинойс, където мощно торнадо удари окръг Джеферсън в неделя вечерта. По данни на местните власти загиналите са 62-годишна и 83-годишна. Двете жени са се намирали в различни сгради, които са били напълно разрушени от стихията. Торнадото е достигнало района на град Маунт Върнън около 17:00 часа местно време. Според местните служби са унищожени три мобилни жилища, а публикувани в социалните мрежи снимки и видеокадри показват сериозни разрушения и фуниевиден облак над града. Трагедията в Илинойс идва само ден след друга жертва на екстремното време в щата Канзас. В събота 64-годишeн загина, след като торнадо е откъснало от основите мобилния дом на семейството му край град Седжуик. Мъжът е баща на пет деца. Според Националната метеорологична служба на САЩ и местни медии само в неделя са били издадени 117 предупреждения за торнада. До Центъра за прогнозиране на бури са постъпили 40 сигнала за наблюдавани торнада, основно в района между щатите Илинойс и Индиана.